ABD Başkanlığı için aday olması bekleniyor

ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın gelecek haftalarda aday adaylığını duyurması bekleniyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.08.2015 - 23:51

ABD Başkanlığı için aday olması bekleniyor

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday adayı olma yolunda bir süredir sinyaller veren Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ekim ayına kadar adaylığını açıklaması bekleniyor.

Biden'ın, aylar önce 2016 seçimlerinde aday olmamak için "belirgin bir neden" görmediğini ve yarışa katılma konusunda bu yaza kadar karar vereceğini açıklamasının ardından siyasi geleceğine ilişkin kararını gelecek haftalarda açıklayacağı ifade ediliyor.

72 yaşındaki Başkan Yardımcısı'nın yaz tatilini geçirdiği Delaware’deki evinde aile üyeleri ve uzun süredir birlikte çalıştığı danışmanlarıyla adaylık konusunda çalışmalar yaptığı iddiaları medyada yer alıyor. Amerikan medyasındaki haberlere göre Biden, ekibiyle olası adaylığı için bağış toplama ve gelecek yıl başında yapılacak ön seçimlerde belirlenecek strateji için şimdiden kolları sıvadı.

Biden’ın geçen hafta 2012’deki başkanlık seçimlerinde Barack Obama için 750 bin dolarlık ciddi bir bağış toplayan iş adamı George Tsunis ile bir araya geldiği ileri sürüldü. ABD basınına göre Biden, Tsunis’in olası seçim kampanyasını yürütecek isimler arasında yer almasını istiyor.

Biden’ın Demokrat Parti içindeki güçlü isimlerden Massachusett Senatörü Elizabeth Warren ile hafta sonu bir araya gelmesi de adaylığı konusundaki söylentileri artırdı. Parti içinde "liberallerin sesi" olarak görülen Warren ile görüşmesinde Biden’ın, Demokratların aday adaylığına nasıl baktığı konusunda nabız yokladığı belirtiliyor.

Biden’ın adaylığını duyurmaya hazırlandığı yorumlarına neden olan başka bir gelişme de Kate Bedingfield’i iletişim direktörü olarak ekibine katması oldu. Bedingfield’ın yeni görevini önceki gün duyuran Biden, "Kendisi benim kilit danışmanlarımdan olacak, ofisimize büyük katkılar sunacak ve Beyaz Saray’ın tüm operasyonlarının önemli üyesi olacak" ifadesini kullandı.

Bedingfield, 2008 yıllında Demokrat Parti’den başkan aday adayı olan partinin önde gelen isimlerinden John Edwards’ın seçim kampanyasını yürüten takımın içindeydi.

BEYAZ SARAY BİDEN'A OLUMLU BAKIYOR 

Beyaz Saray yönetiminin Joe Biden’ın başkanlık yarışına olumlu yaklaştığı görülüyor. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Biden’ın olası adaylığı üzerine bir soruya verdiği yanıtta, başkanlık seçimi kampanyasında Biden’ı başkan yardımcısı olarak seçen Obama’nın, bu seçimini siyasi açıdan “en zekice” karar olarak gördüğünü söylediğini hatırlattı. Earnest, “Bunun, Başkan Obama’nın Biden’ı başkanlığa uygun bulduğuna yönelik size bir fikir verebileceğini düşünüyorum” dedi.

Obama’nın Biden’ı "gerçek mirasçısı" olarak görüp görmediğine yönelik bir soruya ise Earnest, “Başkan Obama, son altı veya yedi yılı aşkın sürede başarılan birçok şeyden gurur duyuyor. Bunların büyük bir bölümü de Başkan Yardımcısı Biden’ın bilgeliği, tavsiyesi ve liderliği olmadan mümkün olamazdı" diye konuştu.

VEFAT EDEN OĞLUNUN VASİYETİ

Joe Biden’ın başkanlık yarışına girip girmeme kararını etkileyecek en önemli faktörlerden birinin de mayısta beyin kanserinden hayatını kaybeden oğlu Beau Biden’ın vasiyeti olduğu öne sürülüyor. Ölmeden önce babasının başkanlığa aday olması yönünde vasiyette bulunduğu ileri süren Beau’nun, Biden ailesinin kararında önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

Washington Post’tan Dan Balz da bugünkü makalesinde, altı yılı aşkın süredir Beyaz Saray’da başkan yardımcılığı ve uzun yıllara dayanan Senato tecrübelerinin Biden’ı, Obama’nın en büyük halefi yaptığını belirtti ancak ailevi konuların adaylığın önündeki en büyük engel olduğunu yazdı. Balz, yazısında, "Ancak Beau Biden’ın mayıs ayında hayatını kaybetmesinin ardından baba Biden, yakınlarının başkanlık yarışının üstesinden gelip gelemeyeceğinden kaygı duyuyor" ifadesini kullandı.

Biden’ın sözcüsü Kendra Barkoff ise medyaya yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı'nın siyasi geleceğine yönelik henüz bir karar vermediğini, "Biden’ın kararını verdiğini söyleyenlerin yanıldığını" belirtti.

Joe Biden, daha önce de 1988 ve 2008 yıllarında başkanlık yarışına Demokrat Parti’den katılmış ancak başarılı olmamıştı.

DEMOKRAT PARTİ'DEN 5 ADAY

ABD’nin 45’inci başkanının belirleneceği 2016 seçimleri için şu anda Demokrat Parti içinde beş aday yarışa katılacağını duyurdu.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski Maryland Valisi Martin O'Malley, eski Rhode Island Valisi Lincoln Chafee, Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Virginia eyaleti eski senatörlerinden Jim Webb seçim kampanyalarına aylar önce başladı.

Hillary Clinton, kamuoyu yoklamalarında parti içindeki en güçlü aday olarak görülüyor. Anketlerde Clinton’ın ipi göğüslediği görülse de dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde, bakanlığın resmi elektronik posta hesabı yerine kişisel hesabını kullanması ülkede büyük tartışmalara neden olmuştu.

Clinton’ın ayrıca 2012'de ABD’nin Bingazi Konsolosluğuna yapılan kanlı saldırıya ilişkin açıklamaları da uzun süre gündemi meşgul etmişti. Bunları göz önünde bulunduran seçmenlerin de Clinton’ın güvenilirliği konusunda kuşkulu olduğu belirtiliyor. Böyle bir ortamda da Demokrat Parti seçmenlerinin Biden’ın olası adaylığını destekleyebileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...