İran tarafından yayınlanan ABD insansız hava aracı "RQ-170 Sentinel"in çektiği görüntüler ise Afganistan'ın Kandahar eyaletindeki ABD askeri üssü. "RQ-170 Sentinel"in Kandahar'daki üste inişe geçtiği sırada alt kısmında bulunan kamera tarafından çekilen görüntülerde, ABD askeri üssü ve çevresi görülüyor.

İran'ın iddiasına göre, ABD insansız hava aracı "RQ-170 Sentinel"de ele geçirilen görüntü ve verilerde, söz konusu insansız hava aracının başta Pakistan olmak üzere Afganistan'a komşu ülkelere birçok seferler düzenlediği görülüyor.

İran sınırından 420 kilometre uzaklıktaki Afganistan'ın Kandahar eyaletindeki ABD askeri üssü, Taliban'a ve Pakistan'ın kuzeyine yapılan insansız hava saldırılarında kullanılıyor. ABD ile Pakistan'ın arasının açılmasına neden olan saldırıların büyük bu kısmı Kandahar'daki askeri üsten gerçekleştiriliyor.

Tahran'ın 4 Aralık 2011'de İran ordusuna bağlı Elektronik Savaş Birimi tarafından küçük bir hasarla düşürdüğünü iddia ettiği "RQ-170 Sentinel"in görüntüleri daha önce basına gösterilmişti. İran söz konusu insansız hava aracını Afganistan sınırına 225 kilometre uzaklıktaki Kaşmer kenti üzerinde düşürdüğünü belirtmişti.

İran "RQ-170 Sentinel"in teknolojisinden faydalanarak yeni bir insansız hava aracı geliştirdiğini ileri sürmüştü.