İlişkili Haberler

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüştü. Görüşme öncesi açıklama yapan Kerry, Suriye krizi konusunda Rusya ile ortak bir zemini bulmayı umduklarını söyledi.

Moskova'daki görüşmelerde Suriye barış sürecini başarıya ulaştırma imkanları ele alınacak.

Suriye'deki muhalif gruplar hafta sonunda yaptıkları buluşmada, Şam yönetimiyle görüşülmesini prensip olarak kabul edilmişti.

Obama yönetimi gibi muhalifler de Beşşar Esad'ın geçiş sürecinin başlamasıyla birlikte devlet başkanlığından ayrılmasını talep ediyorlar. Suriye'deki rejimi destekleyen Rusya ise, Esad'ın akıbetine Suriye halkının karar vermesini istiyor.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, terör sorununun Suriye krizinden çok daha büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Kerry'nin Moskova ziyaretiyle ilgili bir açıklama da Beyaz Saray'dan geldi. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova ziyaretinde, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile gerilimin giderilmesini de ele alacağını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Earnest, "Bakan Kerry Moskova'da, Rusya'nın Türklerle tansiyonu düşürmesine ihtiyaç olduğunu Devlet Başkanı Putin ile ele alacağından eminim" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin yanısıra Ukrayna konusunda da Rusya ile ilerleme sağlamayı umuyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinde ana başlıkların Suriye'de iç savaş, IŞİD hedeflerinin vurulması, Türkiye ile tansiyonun düşürülmesi ve Ukrayna krizi olacağı tahmin ediliyor.