ABD Dışişleri Bakanı Tillerson gidiyor mu?

New York Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun getirileceğini iddia etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert ise iddiaları yalanladı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 01.12.2017 - 01:10

tillerson.jpg

New York Times gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre; Beyaz Saray, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden alarak yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirmek istiyor.

Değişikliğin birkaç hafta içinde yapılacaği iddia ediliyor.

CIA'in başına ise Senatör Tom Cotton'ın getirileceği ileri sürülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın bu değişikliğe onay verip vermediği henüz belli değil; ancak bir süredir Trump ve Tillerson'ın arasında anlaşmazlık olduğu yönünde iddialar Amerikan basının gündeminde yer alıyor.

İDDİALARA YALANLAMA GELDİ

ABD Dişişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında, ABD basınında yer alan "Bakan Tillerson’un görevinden alınacağı" şeklindeki iddialar üzerine açıklama yaptı.

"Beyaz Saray herhangi bir görev değişikliği olmayacağını açıkladı" ifadesini kullanan Nauert, Tillerson’un da görevinden memnun olduğunu belirterek, "Hepimiz gibi Tillerson da Başkana hizmet etmekten memnun" diye konuştu.

Tillerson’un yaptığı işi sevdiğini söyleyen Nauert, "Yapacak daha çok işi var. Bu sabah işe birlikte başladık ve bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Almanya Dışişleri Bakanı ile bir görüşmesi vardı" dedi.

Öte yandan Nauert, Beyaz Saray Özel Kalemi John Kelly’nin bugün ABD Dışişleri Bakanlığını arayarak Tillerson hakkında medyaya yansıyan iddiaları değerlendirdiğini açıkladı. Nauert, "Kelly de iddiaları yalanladı. İşine devam edecek dedi" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da günlük basın brifinginde Tillerson hakkındaki soruları yanıtladı.

Sanders, Tillerson'ın görevinin başında olduğunu ve Trump'ın ajandasına bağlı olan yakın ekibinin görevlerini sürdüreceklerini belirtti. Sanders, "Bakan Tillerson görevinin başındadır, söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...