ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson "çocuk savaşçılar" konusunda diplomatlarla ters düştü.

ABD Dişişleri Bakanlığı'ndan bir grup yetkilinin, yabancı orduların çocuk savaşçıları silah altına almasını önleyen yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle Dişişleri Bakanı Rex Tillerson'i suçladığı ortaya çıktı.

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın ulaştığı hükümet belgelerine göre Irak, Mynamar ve Afganistan'ı çocuk savaşçı kullanan ülkeler listesinden haziranda çıkaran Tillerson'ın kararı, ABD'nin yurtdışındaki inandırıcılığına zarar veriyor.

Belgelere göre, adı geçen ülkelerde 18 yaşından küçüklerin silah altına alındığı bakanlıkça biliniyor.

Buna karşın çocuk savaşçıları önleme konusunda, "az gayret gösteren ya da hiç göstermeyen" ülkelerle, samimi olarak gayret gösteren ancak daha çok çalışması gerekenlerin" bir şekilde ayırt etmesi gerektiği Tillerson'ın danışmanları tarafından bahane ediliyor.

Her yıl yenilenen listeden bu ülkeleri çıkarmak ABD'nin bu ülkelere askeri desteğini kolaylaştırıyor.

Irak ve Afganistan DAEŞ'le mücadelede, Myanmar ise Çin'in Güneydoğu Asya'daki etkisini dengelemede ABD'nin yakın askeri müttefikleri olarak biliniyor.

Belgelerde Tillerson'ın kararının bakanlık yöneticilerinin ve gelecek vadeden diplomatların tavsiyelerine ters düştüğü vurgulanıyor.

2008'de ABD Senatosu'ndan geçen Çocuk Savaşçı Kullanım Suçluları Listesi'nde Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Mali, Suriye ve Yemen gibi iç karışıklığın yaşandığı ülkeler yer alıyor.

Yasa ulusal çıkarların gerektirdiği durumlar dışında, listede yer alan ülkelerin ABD'den yardım, eğitim ya da silah desteği almasını yasaklıyor.

Irak, Afganistan ve Myanmar hükümetleri ise çocuk savaşçı kullandıkları iddiasını reddediyor.