Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre, 11 Eylül terör saldırısının beyni olarak bilinen Halid Şeyh Muhammed'le doğrudan bağlantısı olan Pakistanlı Mecid Han ile askeri mahkeme "şahitlik" konusunda anlaştı. Guantanamo askeri üssündeki tutsaklar arasında yer alan 31 yaşındaki Mecid Han, ABD Savunma Bakanlığı'na göre üste tutulan en tehlikeli 16'ıncı terörist.

Mecid Han, başta 11 Eylül saldırısı olmak üzere ABD'de planladıkları terör saldırıları konusunda 6 arkadaşı aleyhine ifade verecek. Bunun karşılığında Pakistanlı Mecid Han 4 yıldan az bir cezayla kurtulacak. Yetkililer, ABD'nin en tehlikeli terörist listesine aldığı Mecid Han'ın varılan anlaşma sonucunda özgür kalmasının bile mümkün olduğunu savunuyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Todd Breasseale, Pakistanlı terör zanlısı Mecid Han'la anlaşma yapıldığı haberleri konusunda yorum yapmak istemedi. Breaseale, "Bay Han mahkemeyle istediği her türlü anlaşmaya varma konusunda özgür" demekle yetindi.

MÜŞERREF'E SUİKAST GİRİŞİMİ
Amerika’da yasal ikamet hakkına sahip Mecid Han, Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e intihar saldırısı girişim, ABD'de benzin istasyonları ve içme suyu kaynaklarına saldırı planı yapmakla da suçlanıyor. ABD'de 1996-2002 yılları arasında ikamet eden Mecid Han, 2003 yılında Pakistan'da yakalandıktan sonra ABD'nin Küba'daki askeri üssüne götürüldü.

'İNTİHAR EŞİĞİNDEYİM' DEMİŞTİ
Mecid Han, El Kaide terör örgütüyle ilişkisi olmadığını ve Guantanamo askeri üssünde işkence gördüğünü açıklamıştı. Mecid Han, daha önce çıkarıldığı askeri mahkemede, intiharın eşiğine geldiğini belirterek, bu durumdan Amerikan istihbarat örgütü CIA ve Savunma Bakanlığı yetkililerini sorumlu tutmuştu.