ABD elçiliği bugün açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs Büyükelçiliği için açılış töreni düzenlenecek. Törene katılacak Amerikan heyeti İsrail'e ulaştı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, heyeti, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir kutlama etkinliğinde ağırladı.

NTV Haber 14.05.2018 - 10:58

ABD elçiliği bugün açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'teki büyükelçiliğinin açılışına, Başkan Donald Trump'ın kızı Ivanka, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin katılacak.

Heyet açılış öncesi Dışişleri Bakanlığı'ndaki etkinliğe katıldı. Netanyahu burada yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararını övdü.

Netanyahu, kararı, cesur olarak niteledi. Filistinliler, Doğu Kudüs'ü bağımsız bir Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor. Filistinliler 30 Mart'tan bu yana Gazze'de "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında protesto gösterileri düzenliyor.

Protestoların, Amerikan elçiliğinin Kudüs'e taşınmasıyla daha da artması bekleniyor. Filistinlilerin altı haftadır süren gösterilerinde bugüne kadar 42 protestocu İsrail'in açtığı ateş sonucu öldü, bin 800'den fazla gösterici yaralandı.

ABD'NİN KUDÜS KARARININ ETKİLERİ NE OLUR?

Sayfa Yükleniyor...