ABD engelli mahkuma acımadı

ABD'nin Teksas eyaletinde bir polis muhbirini öldürmekten idam cezası alan zeka katsayısı düşük Marvin Wilson zehirli iğneyle infaz edildi.

08.08.2012 - 16:05

ABD engelli mahkuma acımadı

ABD'de insan hakları savunucularının çabalarına rağmen, zeka katsayısı idam edilme yeterliliği altında bulunan 54 yaşındaki mahkum Marvin Wilson, Teksas eyaletinde zehirli iğneyle infaz edildi.

Wilson'nın avukatı Amerikan Yüksek Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, müvekkilinin 2004 yılında yapılan bir zeka testinde 61 olarak belirlenen zeka katsayısının idam cezasının verilmesine yeterli olarak kabul edilen 70'in altında olduğu gerekçesiyle idam cezasının durdurulmasını talep etmişti. 

İdam cezasını veren alt mahkemeler ise, ''Sadece bir defa yapılan ve muhtemelen de hatalı zeka testinin Wilson'ın zihinsel yetersizliği hakkında fikir veremeyeceği'' ve ''iddia edilen zihinsel yetersizliğin daha sonraki yıllarda yapılan diğer test ve değerlendirmelerle desteklenmediği'' yönünde görüş bildirmişti.

Wilson'ın avukatı Lee Kovarsky Yüksek Mahkeme'de müvekkilinin lisan kullanma ve matematik yeteneğinin hiçbir zaman ilkokul seviyesinin üstüne çıkmadığını, okuma ve yazma yeteneğinin de ilkokul ikinci sınıf seviyesinin altında olduğunu belirtti.

Kovarsky, Wilson'ın kendi hesabını tutamadığını, faturalarını ödeyemediğini veya bir işte tutunamadığını savundu.

Buna karşılık Texas eyaleti Başsavcı Yardımcısı Edward Marshall ise Wilson'ın küçük yaştan beri uyuşturucu satıcılığı, sokak kumarbazlığı ve suç faaliyetleri içinde bulunmasının, kendisinin parasını idare etme yeterliliğine sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

KARARDAN 2 SAAT SONRA İDAM
Wilson, zeka katsayısının idam edilme yeterliliğinin altında olduğu gerekçesiyle yaptığı itirazın Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmesinden yaklaşık 2 saat sonra idam edildi.

Marvin Wilson adlı 54 yaşındaki mahkum, Kasım 1992'de Jerry Williams adlı polis muhbirini öldürmekten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı.

Wilson, Teksas eyaletinde bu yıl içinde cezası infaz edilen yedinci mahkum oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...