ABD'nin yayınladığı yıllık küresel terörizm raporunda, Washington ile Ankara arasında terör örgütü PKK'ya karşı uygulanan istihbarat paylaşımı sayesinde Kuzey Irak'ta sivil değil, terörist hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Raporda, Ergenekon davasında detayların muğlak olduğu ve Ergenekon'un terör örgütü olarak niteliğine ilişkin kamuoyunda tartışma yaşandığı dile getirildi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı yıllık küresel terörizm raporunun Türkiye bölümünde, Türkiye'deki en belirgin terör grubunun PKK olduğu vurgulandı.

PKK'nın ve yan kollarının geçen yıl giriştiği büyük terörist saldırıların anlatıldığı raporda, Amerika ile Türkiye'nin, Kasım 2007'den bu yana PKK'nın Kuzey Irak'takı varlığına karşı istihbarat paylaşımı yaptığı belirtildi.

Bu paylaşım sayesinde, Türkiye'nin hava operasyonlarında, Kuzey Irak'ta sivil değil terörist hedeflerin vurulmasının sağlandığına işaret edildi.

Raporda Ergenekon davasına da değinildi. Raporun hazırlandığı geçen yıl sonu itibarıyla, Ergenekon sanıklarının yargılanmakta olduğu, ancak davada detayların muğlak kaldığı ve Ergenekon'un terör örgütü niteliğine ilişkin kamuoyunda tartışmaların sürdüğü belirtildi.

İncirlik Üssü'nün, Irak ve Afganistan'daki Amerikan güçlerine silah dışı kargo taşınmasında kullanıldığını anlatan raporda, Irak'a kargonun önemli bölümünün İncirlik üzerinden taşınmasının, Amerika'ya yılda 160 milyon dolar kazandırdığı kaydedildi.