ABD eşcinsellere askerlik yolunu açıyor

ABD ordusunda eşcinsellerin asker olabilmesinin önü açılıyor.

Anadolu Ajansı 03.02.2010 - 11:45

ABD eşcinsellere askerlik yolunu açıyor

ABD'de eşcinsellerin kimliklerini açıklayarak orduda görev yapabilmeleri için çalışma başlatılıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın "Birliğin Durumu" konuşmasında eşcinsellerin orduya katılmasını yasaklayan uygulamayı hatırlatması ve bunun değiştirilmesi için Kongre ve orduyla birlikte çalışacağını söylemesinin ardından ilk adımlar atılmaya başladı.

Askerlikte "Sorma, söyleme" sloganıyla bilinen ve eşcinsellerin kimliğini gizlemeden orduda görev yapmasını engelleyen bu politikanın değişmesi yönünde, Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Mike Mullen bir çalışma başlatıyor.

Bu konudaki planı açıklayan Savunma Bakanı Gates, çalışmanın bakanlığın Baş Hukuk Müşaviri Jeh Johnson ve Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Carter Ham'ın öncülüğünde yürütüleceğini söyledi. Gates, çalışmanın bir yıl süreceğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Mullen de "kendi adına" eşcinsellerin orduda görev yapmasına izin verilmesi gerektiğini ifade etti. İnsanları, kim olduklarını açıkça söylemeye zorlayan siyasetten rahatsız olduğunu belirten Mullen, yasağın kaldırılmasına yönelik uygulamada bazı engeller bulunduğunu, ancak ordunun bunları çözebileceğini kaydetti.

Eşcinsellerin kimliklerini gizlemeden orduda görev yapmasını, 1993 yılında başlatılan bir uygulama engelliyor. Cumhuriyetçiler ise uygulamanın kaldırılması isteklerini eleştiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...