ABD eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey Hollanda ile krizi değerlendirdi

Hollanda ile yaşanan diplomasi krizine ABD'nin en kıdemli diplomatları arasında sayılan James Jeffrey'den "Yapılanlar demokrasiye ve ifade özgürlüğüne aykırıdır" yorumu geldi.

james jeffrey abd büyükelçi130317.jpg

ABD'nin en kıdemli diplomatları arasında sayılan Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey CNN International yayınında Hollanda'nın uygulamalarının demokrasiye ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi. Jeffrey skandalın arkasında Avrupa'daki aşırı sağ baskısının olduğunu belirtti.

2008 ve 2010 yılları arasında ABD'nin Ankara büyükelçiliğini yapan James Jeffrey, "Güvenlik gerekçesi, engellemeler için kötü bir mazeret" ifadelerini kullandı.

ABD'nin eski Ankara ve Bağdat büyükelçisi James Jeffrey Hollanda ile yaşanan diplomatik krizi şu sözlerle değerlendirdi:

"Hollanda'nın kamu güvenliğinin sağlanamayacağı açıklaması kötü bir mazeretten ibaret. Yetkililer Almanya'da 2008'de Barack Obama'yı görmek isteyen yüz binlerce kişinin güvenliğini sağlamakta zorlanmamıştı. Hollanda'da yapılan, açık ve net bir şekilde demokratik fikir özgürlüğü hakkının engellenmesidir. Önyargıları sebebiyle Müslümanları ve demokratik yaklaşımlarından memnun olmadıkları kişileri engelleme çabasıdır."

"AVRUPA AŞIRI SAĞCILARDAN KORKUYOR"

ABD'li diplomat James Jeffrey sözlerini şöyle sürdürdü: "Müslüman oldukları için Türkleri sevmeyen Avrupa sağı ve Erdoğan karşıtı Avrupa solu bir araya gelince olay tam bir fırtınaya dönüştü. Avrupalılar aşırı sağcıların, Fransa'da Le Pen ve Hollanda'da Geert Wilders'in kazanmasından çok korkuyor. Hükümetler seçim öncesinde büyük baskı altında. Bu, Erdoğan karşıtlığı ile birleşince bu durum ortaya çıkıyor."

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DESTEĞİNİ ARTTIRDI"

Ankara'nın kriz sonrası güçlü bir duruş sergilediğine vurgu yapan James Jeffrey, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a desteğin arttığını belitti.

Jeffrey, "Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa'ya karşı güçlü bir şekilde durabildiğini gösterdi ve bu durum da kendisine desteği arttırdı. Türklerin neredeyse hepsi referandum öncesinde insanların istediği kişiyi dinleme özgürlüğü olduğu konusunda hemfikir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...