ABD: Fotoğrafları Kasım ayından beri biliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Suriye'de Esad rejimi tarafından işkence yapıldığına dair yayımlanan fotoğraflarla ilgili 'Bu fotoğrafların varlığını geçen Kasım'da öğrenmiştik. Ancak kaynağın güvenliği için bunu kamuoyuna duyurmadık' dedi.

Anadolu Ajansı 24.01.2014 - 10:09

ABD: Fotoğrafları Kasım ayından beri biliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Esad rejimi tarafından işkence yapıldığına dair yayımlanan fotoğrafların varlığını geçen Kasım ayında öğrendiklerini, ancak fotoğrafların kaynağının güvenliği için o dönemde bunu kamuoyuna duyurmadıklarını söyledi.
     
Harf, günlük basın brifinginde, Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev'in Suriye'de savaş suçu belgeleriyle ilgili sözlerine dair bir soru üzerine, "Öncelikle size fotoğraflarla ilgili biraz arka plan bilgisi vereyim. Bu konuda sorular olduğunu biliyorum. Bu fotoğrafların varlığını geçen kasımda öğrenmiştik. İçlerinden bazıları bize gösterilmişti. Fotoğrafların gün ışığına çıkarılmasında rol oynayanlar, fotoğrafların doğruluğunu ispatlamak için hükümet dışı uluslararası uzmanlarla çalışmayı seçti. Ancak fotoğrafları bize getiren kaynağın ve ailesinin güvenliği için, o dönemde fotoğrafların varlığını kamuoyuna duyurmadık" diye konuştu.
     
'DOĞRULUĞU KANITLANMALI'
ABD olarak fotoğrafların doğruluğunu kanıtlama üzerinde çalıştıklarını dile getiren Harf, "Fotoğraflar, Esed rejiminden gördüğümüz diğer her şeyle uyumlu. Tabi ki böyle bir kanıtın doğruluğu kanıtlanmalı, bu fotoğraflar dahil olmak üzere, bu fotoğrafların da ötesinde, Esed rejiminin halkına uyguladığı gaddarlığa dair dev miktarda kanıt bulunmakta. Sanırım bunların çoğu hapishanelerden. O nedenle de bu noktada hesap verebilirlik üzerine odaklanmış durumdayız ve hesap verebilirlik olması için uluslararası toplumla birlikte çalışıyoruz" dedi.
      
'HESAP VEREBİLİRLİK OLMALI'
Harf, bir soru üzerine, Esed'in savaş suçları işlediğine dair dev miktarda kanıtların olduğunu yineleyerek, "Esed rejiminin acımasızlığını bilmek için bu fotoğraflara ihtiyacımız yok. Bu fotoğrafların bize gösterdiği ve altını çizdiği şey, bu gaddarlığın ne kadar geniş çaplı ve sistematik olduğu. Böyle raporlar edindiğimizde bunların doğruluğunu kanıtlamak için çalışacağız, ancak bunların gerçek fotoğraflar olmadığına inanmak için bir nedenimiz yok" ifadelerini kullandı.
     
AA muhabirinin, "Bu fotoğrafların, Esed rejiminin uluslararası mahkemede yargılanmasını gerektirdiğini düşünüyor musunuz" şeklindeki sorusu üzerine Harf, "Hesap verebilirlik konusunda nasıl bir yol izlememiz gerektiği hususunda BM ile birlikte çalışıyoruz. (Hesap verebilirliğin) Olması gerektiğine inanıyoruz, bir mahkeme üzerinden mi, bunun modaliteleri nasıl olacak, bu konuda açıklayacağım bir nokta yok. Ancak bu konuda BM ve ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...