ABD, gazilerini sokağa terketti

ABD’deki evsizlerin yüzde 20’sini Irak ve Afganistan’da görev yapan askerler oluşturuyor.

NTV Haber 26.01.2011 - 11:52

ABD, gazilerini sokağa terketti

1963-1973 yılları arasında Amerikan ordusu Vietnam'da 53 binden fazla kayıp verdi. Bu dönem askerlerin savaş sonrası yaşadıkları zorluklarla da birçok Holywood filmine konu oldu. Şimdi tarih Amerikan askerleri için tekerrür ediyor. Zira Vietnam Savaşı’ndan dönenlerin yaşadıklarının benzerlerini şimdilerde Irak ve Afganistan'dan dönen askerler yaşıyor..

Askerlerden çoğu iyi bir üniversite eğitimi için yazıldığı ordudaki sözleşme süresini tamamlayıp ülkelerine döndüğünde barınacak yer dahi bulamıyor. Ülkedeki yaklaşık 700 bin evsizin yüzde 20'sini ordudan ayrılanların oluşturduğunu gösteren rapor bunun en önemli kanıtı.

O evsizlerden biri de orduda 7 yıl hizmet vermiş, iki defa Irak'ta görev yapmış 28 yaşındaki Mike Monroe. Psikoljik sorunlarıyla da baş etmeye çalışan Monroe şimdilerde iş bulmak için geldiği New York'ta emekli askerler için yapılan barınaklarda kalıyor. Monroe durumunun daha da kötü olabileceğini şu sözlerle aktarıyor;

“Bu daha önce içinde bulunabileceğimi hiç düşünmediğim bir durum,daha da kötü olabilirdi,her gece dişarda kalabilirdim.”

Irak'ta görev yapmış Tara Henry'nin durumu da Monroe'nunkinden pek farklı değil hatta daha kötüydü. Ya yakınları yanında ya da arabada iki çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyordu. Ta ki evsizlere ev kazandırmayı amaçlayan Jericho Project adlı kuruluş yardım elini uzatana kadar.

“Kış aylarında New York çok soğuk,arabada uyuyunca çok hasta oluyordum,tibbi yardım alamıyordum.Çocuğum bana neden hep harekete uğruyoruz diyordu, sürekli ağliyordum.”

Ülkede Vietnam Savaşı’nda görev yapan askerlerden aradan geçen yıllara rağmen hala 100 bini evsiz. Irak ve Afganistan'tan dönenlerin ne kadarının evsiz olduğuyla ilgili ise net bir rakam yok. Zira birçoğunun yakınlarının yanında kaldığı tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...