"ABD güçlerinin Suriye'den çekilmesi için belirli bir takvim yok"

ABD'nin Suriye'deki askerlerinin çekilmesiyle ilgili olarak belirli bir zaman çizelgesinin olmadığı belirtildi. Diğer taraftan, Birleşik Görev Gücü'nün, 16-29 Aralık arasında Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin yayınladığı raporda, eski raporların aksine, saldırıların yeri ve zamanının belirtilmemesi dikkat çekti.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 04.01.2019 - 23:14

"ABD güçlerinin Suriye'den çekilmesi için belirli bir takvim yok"

Reuters Haber Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ismini açıklamadığı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD'nin askeri güçlerinin Suriye'den çekilmesi için belirli bir takvimi bulunmadığını yazdı.

Ajansa konuşan yetkili, ABD'nin Suriye'de uzun süre kalma planlarının da olmadığını söyledi. Yetkili, "Başkan Trump çekileceğimize dair kararını verdi ve biz şu anda bunu yapmak için planlar hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yetkili ayrıca ''Arap güçlerinin Suriye'ye girmesine olanak sağlanması gibi bir planın'' olmadığı da belirtti.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON SALDIRILARINDA ŞEFFAFLIK AZALIYOR

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun Suriye ve Irak'ta düzenlediği hava saldırılarına ilişkin yayımladığı raporunda, saldırıların hangi tarih ve bölgede yapıldığına yönelik bilgilere yer verilmemesi, koalisyonun sivil kayıpları konusundaki şeffaflığının azaldığı yorumlarına neden oldu. 

Birleşik Görev Gücü, 16-29 Aralık arasında Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin rapor yayımladı. 

2014'ten bu yana, önce günlük, daha sonra ise haftalık saldırı raporu yayımlayan koalisyonun bugünkü açıklamasında, saldırı raporlarının bundan sonra ayda sadece iki kez yayımlanacağı duyuruldu. 

Açıklamaya iliştirilen iki haftalık raporda, koalisyonun 16-29 Aralık arasında, 469'u Suriye'de, 9'u Irak'ta toplam 478 hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararını duyurmasının ardından ilk kez yayımlanan raporda, bu saldırılarla Suriye'de DAEŞ'e ait bin 1, Irak'ta ise 14 hedefin vurulduğu kaydedildi. 

Raporda, eski raporların aksine, hangi bölgeye kaç saldırının hangi tarihlerde yapıldığına dair bilgilere yer verilmemesi dikkati çekti.  

SİVİL KAYIPLARIYLA KOALİSYON SALDIRILARINI EŞLEŞTİRMEK GÜÇLEŞECEK

Son haftalarda Deyrizor'un Heccin ilçesinde cami ve hastanelerin koalisyon uçaklarınca vurulması tartışmalara yol açarken, bölgede koalisyon saldırılarından kaynaklı sivil kayıplarının da arttığı belirtiliyor. 

Bu tartışmaların gölgesinde koalisyonun yeni raporunda saldırı tarihlerini ve yerlerini vermemesi, bağımsız uluslararası örgütlerin, Suriye ve Irak'taki sivil kayıplarını, koalisyon saldırılarıyla eşleştirmesini zorlaştıracağı yorumlarına neden oldu. 

İngiltere merkezli ve savaş bölgelerindeki sivil kayıplarını takip eden Airwars platformu, koalisyonun, saldırıların yer ve zamanına ilişkin bilgi vermemesi hakkında "şeffaflığın son derece kısıtlandığı" yorumunu yaptı. 

Airwars açıklamasında, platformun, Suriye ve Irak'ta, koalisyon kaynaklı 2 binden fazla sivil kayıp iddiasının, ABD koalisyonunun bu raporları üzerinden tespit ettiği hatırlatıldı. 

ABD öncülüğündeki koalisyon saldırılarının, kasımda, Suriye'de 221 sivilin hayatına mal olduğu belirtilen açıklamada, AirWars Direktörü Chris Woods'un şu ifadelerine yer verildi:

"DAEŞ ile mücadele bitmedi ve siviller halen ağır bir bedel ödüyor. Sivil kayıpların sorunlu seviyelere yükseldiği bir dönemde ABD öncülüğündeki koalisyonun, ABD Başkanı Trump'ın son duyurusu üzerine kamu şeffaflığını azaltmasını görmek rahatsızlık verici."

Sayfa Yükleniyor...