NTV

ABD "Haşdi Şabi milislerini vurdu" iddiası

Anadolu Ajansı

Dünya

Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) bağlı güçlerin İran destekli Haşdi Şabi milislerine topçu saldırı düzenlediği iddia edildi.

İlişkili Haberler

Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Ketaib Seyid Şuheda'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD güçleri, Irak-Suriye hattında yer alan birliklerimizi şiddetli top atışlarıyla vurdu" denildi.

Dün sabah Irak'ın batısında yer alan Ekaşat bölgesi yakınlarında meydana gelen saldırıda, Haşdi Şabi milislerinden çok sayıda ölü ve yaralı olduğu ileri sürüldü.

Irak-Suriye sınırındaki milislere düzenlenen topçu saldırılar karşısında Irak merkezi hükümetinden "sessiz kalınmaması" istenen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "ABD'nin bu saldırısı cezasız kalmayacaktır. Irak-Suriye sınırının korunması çağrısında bulunuyoruz. ABD'nin kendi ajandası için o sınırları ele geçirilmesine izin verilmeyecektir."

36 MİLİS ÖLDÜ İDDİASI

Öte yandan bir Haşdi Şabi yetkilisi ise "ABD'nin topçu saldırısında 36 milisin öldüğünü, 80'inin yaralandığı" iddia etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen söz konusu yetkili, "saldırının milislerin Irak'tan Suriye sınırına geçmesinden sonra yaşandığını" söyledi.

Irak merkezi hükümeti veya ABD'li yetkililerden ise henüz söz konusu saldırıya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Terör örgütü DAEŞ'in büyük oranda elinde tuttuğu Irak-Suriye sınırının bir kısmı Haşdi Şabi milislerinin denetiminde bulunuyor.

ETİKETLER