'ABD helikopterinin incelendiği iddiası asılsız'

Çin Savunma Bakanlığı, Pakistan'da El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda düşen Amerikan helikopterinin, Çin heyetince incelenip, hayalet teknolojisinden örnekler alınmasına Pakistan'ın izin verildiği yönündeki iddiaları yalanladı.

17.08.2011 - 09:28

'ABD helikopterinin incelendiği iddiası asılsız'

İngiliz Financial Times gazetesi, geçtiğimiz pazar günü yayımlanan bir haberde, ABD'li istihbarat yetkililerinin Bin Ladin'e karşı gerçekleştirdiği operasyon sırasında düşen helikopterinin, Çin ordusundan mühendislerce incelenmiş olabileceğini iddia etmişti.

'ASILSIZ VE AKILDIŞI BİR İDDİA'
Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Financial Times'in haberinde öne sürülen iddianın "asılsız ve akıldışı" olduğu söylendi. Benzer bir yalanlama Pakistan tarafından da yapıldı.

Pakistan ordusundan bir yetkili helikopterin bulunduğu Bin Ladin'in evinin, saldırının gerçekleştiği 2 Mayıs tarihinden bu yana sıkı güvenlik çemberi altında olduğunu belirtti.

Olay yerine giren herkesten haberdar olduklarını belirten yetkililer iddia edildiği gibi Çinli mühendislerin herhangi bir araştırma yapmak amacıyla bölgeye gelmediğini açıkladı.

RADARA YAKALANMAYAN HELİKOPTER
Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyon sırasında kullanılan Sikorsky türü Kara Şahin helikopter, düştükten sonra Amerikan özel kuvvetleri tarafından havaya uçurulmuştu. Ancak helikopterin ana gövdesinden ayrılan kuyruk bölgesine dokunulmamıştı. Helikopterin, radara yakalanmasını engelleyen özel bir madde ile kaplı olduğu iddia edilmişti. ABD'li yetkililer operasyonun ardından helikopterin kimseye gösterilmemesi istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...