"ABD ile Çin ticareti dengesizliğinde Çin'i suçlamıyorum"

ABD Başkanı Trump, ABD ile Çin arasındaki ticaret dengesizliğine ilişkin, "Bu dengesizliği düzeltmemiz lazım çünkü bu iş artık yürümüyor. Bunun böyle sürdürülmesi mümkün değil." dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.11.2017 - 15:14

"ABD ile Çin ticareti dengesizliğinde Çin'i suçlamıyorum"

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Çin arasındaki ticaret dengesizliği nedeniyle Pekin yönetimini suçlamadığını, sorumluluğun geçmişteki Amerikan yönetimlerinde olduğunu söyledi.

CNN International'da yer alan habere göre, Trump, Çin ziyaretinde iş dünyası liderlerine hitaben yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret dengesizliğinin giderilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Trump, "Maalesef ekonomik ilişkilerimizde şu anda tek taraflı, adil olmayan bir hal var. Ama bu konuda Çin'i suçlamıyorum. Sonuçta kendi yurttaşlarının yararı için başka bir ülkeden fayda sağlayan bir ülkeyi kim suçlayabilir ki? Bu konuda Çin'i tebrik ediyorum." dedi.

Trump, sorumluluğun söz konusu ticaret açığının oluşmasına, büyümesine ve giderek kontrolden çıkmasına izin veren önceki Amerikan yönetimlerinde olduğunu ifade etti.

TRUMP, ÇİNCE BİLEN TORUNUNUN VİDEOSUNU İZLETTİ

"BU DENGESİZLİĞİ DÜZELTMEMİZ LAZIM ÇÜNKÜ BU İŞ ARTIK YÜRÜMÜYOR"

Trump sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu dengesizliği düzeltmemiz lazım çünkü bu iş artık yürümüyor. Amerikan şirketleri ve Amerikalı çalışanlar, bundan zarar görüyor. Bunun böyle sürdürülmesi mümkün değil."

Trump'ın sözleri, ABD'yi zarara uğratan dış ticaret uygulamaları nedeniyle başta Çin olmak üzere diğer ülkeleri suçlayan önceki söylemlerinde bir ton değişikliği olduğu yorumlarına yol açtı.

Sayfa Yükleniyor...