ABD'den İsrail'e "nükleer" suçlama

Obama yönetimi, İsrail'i İran'la nükleer müzakereler konusunda kamuoyunu yanıltmakla suçladı.

Anadolu Ajansı 19.02.2015 - 10:18

ABD'den İsrail'e "nükleer" suçlama

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest'e Obama yönetiminin İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde İsrail'e bilgi verip vermediği soruldu.

Tahran yönetimiyle süregelen nükleer görüşmelere ilişkin ABD'nin İsrail ile artık bilgi paylaşımında bulunmadığına dair medyada bazı haberlerin yer aldığını gördüklerini belirten Earnest, "Bu haberler doğru değil" ifadesini kullandı.

ABD'nin ulusal güvenlik yetkililerinin İsrailli mevkidaşlarıyla devam eden yakın iletişimini ve koordinasyonunu kanıtlayan son haftalarda yapılan ve gelecek günlerde de gerçekleştirilmesi planlanan birçok görüşmenin bulunduğunu hatırlatan Earnest, İsrail'i ABD'nin pozisyonunu saptırmakla suçladı.

Earnest, "ABD'nin bu anlaşmayı kamuoyunda müzakere etme durumunda olmayacağı noktasında net olduk, özellikle spesifik bilgilerin cımbızlanma eyleminin devam ettiğini ve bu bilgileri bağlamı dışında kullanarak ABD'nin müzakerelerdeki pozisyonunun saptırıldığını gördüğümüzde" dedi.

İsrail tarafında ise Başbakan Binyamin Netanyahu, müzakerelerden "tehlikeli bir anlaşmanın" çıkmasını engellemek için her şeyi yapacağını ifade ediyor.

İran'ın nükleer programına ilişkin, İran ile 5+1 ülkeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında yürütülen müzakerelerde, Mart ayının sonuna kadar siyasi bir anlaşma sağlanması planlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...