Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikalı askerlerin İran tarafından gözaltında tutulduğu sırada Kerry’nin Zarif ile yaklaşık 10 saat içinde en az 5 kez telefonda görüştüğünü ve askerlerin zarar görmeden bir an önce serbest bırakılması için konuştuğunu söyledi.

Yetkili, Kerry’nin Zarif'e, “Eğer bunu doğru bir şekilde yapabilirsek ikimiz için de iyi olabilecek bir olaya dönüştürebiliriz” dediğini bildirdi. Kerry’nin görüşmede bahsettiği “iyi olabilecek bir olay” kavramınıdeğerlendiren yetkili, “Sanırım Sayın Bakan'ın aklındaki, İran’ın Körfez'de sorumlu şekilde bir deniz operasyonu yürüttüğünü gösterebileceğini anlatmaktı" dedi. 

ABD'nin İran’dan özür dilediği yönünde medyada yansıyan haberlere değinen yetkili, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Üst düzey yetkili, son olayın İran ile yapılan ve çok yakında uygulamaya gireceği belirtilen nükleer anlaşmayı etkileyeceği yönünde Kerry'nin kaygı taşıyıp taşımadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de "Bence herkesin endişesi olayın tırmanma tehlikesi ve bu konunun şüphesiz nükleer anlaşma dahil diğer konulara etki etmesiydi" ifadesini kullandı.