ABD ile kritik çekilme buluşması

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'den ne zaman ve nasıl çekilecek? Ankara bu sorunun yanıtı için kritik bir dizi toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki heyet Ankara'ya geldi. Kritik görüşmeler bugün gerçekleştirilecek. Ancak o ziyaret öncesi, Ankara-Washıngton hattında YPG gerilimi yaşanıyor.

NTV Haber 08.01.2019 - 05:15

ABD ile kritik çekilme buluşması

Amerika Birleşik Devletleri heyeti, Türkiye'de.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki heyette, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yer alıyor.

Heyetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Heyet, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Beştepe'de görüşecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, mevkidaşı joseph dunford ile bir araya gelecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Bolton, Jeffrey De dunford'dan oluşan heyeti makamında kabul edecek.

ABD heyeti, Suriye'den çekilme kararına ilişkin süreç ve esaslar hakkında Türkiye'yi bilgilendirecek.

Bu çerçevede Türkiye'nin terör örgütü YPG'ye verilen silahların geri alınmasına yönelik beklentisi ve ABD askerlerinin çekildiği alanların rejim güçleri tarafından kontrol altına alınmaması konusunda hassasiyet dile getirilecek.

Görüşmelerde sadece Fırat'ın doğusu değil, DAEŞ'le mücadele de gündemde olacak.

Kritik görüşmelerin ardından Kalın ve Bolton'ın ortak basın toplantısı yapması da gündemde. Ancak kritik görüşmeler öncesi Ankara-Washington hattında YPG gerilimi yaşanıyor.

John Bolton'ın, "ABD'nin çekilmesi Türkiye'nin Kürt savaşçıların güvenliğini garanti etmesine bağlı" açıklamasına Ankara'nın yanıtı sert oldu.

O sözlere, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yanıt verdi.

Akar, "TSK'nın mücadelesi yüzyıllardır aynı aynı coğrafyayı aynı ekmeği paylaştığımız Kürt kardeşlerimizle değildir. Bizim mücadelemiz bölgede başta Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere, tüm etnik ve dini topluluklar için tehdit teşkil eden PKK/YPG ve DAEŞ'li teröristlerdir."

Anadolu Ajansı'nın konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Akar, terör örgütünün Kürtlerin temsilcisi olamayacağını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...