Kuzey Kore ve ABD'nin temsilcileri, Kuzey'in lideri Kim Jong İl'in Aralık ayında hayatını kaybetmesinden sonra Çin'in başkenti Pekin'de ilk kez bir araya geldi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Kim Kye Gwan başkanlığındaki heyetle Amerikalı temsilci Glyn Davies, Kuzey Kore'nin Pekin Büyükelçiliği'nde 2 saat 30 dakikalık görüşme yaptı. Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili görüşmenin ikinci ayağının bugün Amerikan elçiliğinde yapılacağı belirtildi.

ÇOK ULUSLU GÖRÜŞMELER BAŞLAYABİLİR
Görüşmelerin Kuzey'deki yeni yönetimin, Kuzey Kore'nin nükleer programından vazgeçmesi konusunda Washington ve Pyangyang'ın komşusu ülkelerin katıldığı çok uluslu görüşmelere yeniden başlanıp başlanamayacağıyla ilgili fikir vermesi bekleniyor.

Pekin'de yapılan ABD-Kuzey Kore görüşmeleri Temmuz ayından bu yana üçüncü tur görüşmeler olacak. Çok uluslu görüşmelere ABD, Rusya, Japonya, Çin, Güney ve Kuzey Kore'nin temsilcileri katılıyor. Pyongyang yönetiminin 2009'daki görüşmeleri terk etmesinden bu yana çok uluslu görüşmeler yapılmıyor.