ABD Irak'a özel kuvvet gönderiyor

ABD, IŞİD ile mücadele için Irak'a özel kuvvet gönderecek. Özel kuvvetler, baskınlar düzenlenmesi ve rehine kurtarma operasyonları gibi görevler yapacak.

Anadolu Ajansı 01.12.2015 - 20:25 | Son Güncelleme : 01.12.2015 - 20:26

ABD Irak'a özel kuvvet gönderiyor

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD ile mücadele kapsamında Irak'a özel sefer kuvveti göndereceklerini, bu kuvvetin Irak güvenlik güçleri ve Peşmerge güçlerine yardım edeceğini, IŞİD'e düzenlenecek baskınlar ve rehine kurtarma operasyonları gibi görevleri yerine getireceğini bildirdi.

Ashton Carter, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde milletvekillerine ABD'nin Irak ve Suriye'deki stratejisi hakkında konuşma yaptı ve soruları yanıtladı.

Carter, Irak ve Suriye'de IŞİD ile mücadelede bugüne kadar yaptıklarını anlatırken, "Savaştayız. Şu ana kadar dünya üzerinde bulunan en kuvvetli savaş gücünü kullanıyoruz. Orta Doğu bölgesinde on binlerce ABD personeli görev yapıyor, daha fazlası da yolda" dedi.

Irak'ta Irak hükümeti ile koordinasyon halinde Iraklı ve Peşmerge güçlerine yardım edecek, IŞİD'e daha fazla baskı kurulmasını sağlayacak "özel sefer kuvveti" gönderecekleri bilgisini veren Carter, şunları söyledi:

"Bu özel operasyon kuvvetleri zamanla baskınlar düzenleme, rehineleri kurtarma, istihbarat toplama ve IŞİD liderlerini yakalama kabiliyetine sahip olacak. Bu, daha fazla hedef tespiti için daha iyi istihbarat, daha fazla baskın ve daha çok ivme yaratacak faydalı bir döngü sağlayacak."

SURİYE'DE TEK TARAFLI OPERASYONLAR

Carter, Irak'taki baskınların Irak hükümetinin davetiyle yapılacağını ve sınırların korunması ile Irak güvenlik güçlerinin kapasitelerinin artırılmasına odaklanacağını belirtti.

Carter, ayrıca, "Bu güç Suriye'de tek taraflı operasyonlar düzenleme pozisyonuna da sahip olacak" ifadesini kullandı.

ABD yönetimi, geçen ay da Suriye'nin kuzeyine IŞİD ile mücadele kapsamında özel operasyon kuvveti göndereceklerini açıklamış, yaklaşık 50 kişiden oluşacak bu grubun IŞİD ile mücadele eden gruplara danışmanlık ve yardım hizmeti vereceğini bildirmişti.

ABD Kongresi'nde Obama yönetiminin IŞİD ile mücadele stratejisini "zayıf" olduğu iddiasıyla eleştiren Cumhuriyetçiler, bölgeye binlerce asker gönderilmesini istiyor. ABD'nin Iraklı güvenlik güçlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti veren 3 bin 500 kadar askeri bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...