‘ABD Irak’ta kalabilir’

Yeni ABD Savunma bakanı olması beklenen Leon Panetta ülkesinin Irak'ta 2011'den sonra da asker tutabileceğinin sinyalini verdi.

Haberler 10.06.2011 - 11:23

‘ABD Irak’ta kalabilir’

Mevcut takvime göre ABD askerlerinin yıl sonuna kadar Irak’tan çekilmeleri gerekiyor. Ancak yeni ABD Savunma Bakanı olacağı düşünülen Leon Panetta’dan bu duruma zıt bir açıklama geldi.

Ülkesinin Irak'ta 2011'den sonra da asker tutabileceğinin sinyalini veren Panetta, Irak hükümetinin kendilerinden bu yönde bir talepte bulunmasını beklediğini belirtti.

Bu durumda Bağdat'a yanıtlarının "Evet" olacağını açıklayan olası savunma Bakanı, Irak'ta 1000 kadar El Kaide militanının olduğunu vurguladı. Ancak Leon Panetta Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'ndaki konuşmasında, Irak'ta ne kadar ABD askerinin kalabileceği yolunda bir açıklama yapmadı.

Daha önce Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA'in başkanı olan Panetta’nın ABD Savunma Bakanı olarak göreve başlaması için Senato'nun bu kararı onaylaması bekleniyor. Onay halinde Panetta 1 Temmuz'da göreve başlayacak.

46 BİN ABD ASKERİ VAR
Irak'ta halen yaklaşık 46 bin Amerikan askeri bulunuyor. Amerikan askerlerinin mevcut takvime göre yıl sonunda Irak'tan çekilmeleri gerek. Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri ise bir süredir bu askerlerin bazılarının 2011 sonrası da Irak'ta kalmasından yana olduklarını söylüyor. Ancak Pentagon yetkilileri bu konuda talebin Bağdat'tan gelmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

ABD askerlerinin Irak'ta kalmaya devam etmeleri ülkede koalisyon hükümetini bölen bir konu. Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın Sadr bloğu, ABD askerlerinin, eğitim ve danışmanlık göreviyle de olsa Irak'ta kalmalarına karşı.

Sayfa Yükleniyor...