ABD Irak'taki siyasi kriz için devrede

Irak'taki siyasi krize çözüm aranıyor. ABD’de de ülkedeki kaos nedeniyle devreye girerek krize diyalog yoluyla çözüm bulunmasını istedi.

26.12.2011 - 11:15

ABD Irak'taki siyasi kriz için devrede

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden, Irak Başbakanı Maliki ve bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani ile telefonda görüştü.

Biden, iki liderle Irak'taki siyasi duruma ilişkin görüş alışverişinde bulundu ve diyalog çabalarına verdiği desteği yineledi. Krizin çözümü için girişimler ise sürüyor. Meclis Başkanı Usame el Nuceyfi, bugün Barzani'nin bu yöndeki girişimini görüşmek üzere Erbil'e gidiyor.

'SIRA KÜRT LİDERLERE DE GELECEK'
Hakkında tutuklama kararı bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ise, Maliki'nin ülkeyi tek kişi ve tek parti olarak yönetmek istediğini söyledi. Haşimi, " ileride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki Irak'i tek başına yönetmek istiyor" dedi.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA SALDIRI
Irak’ta siyasi krize çözüm arayışları devam ederken, ülkeden saldırılar devam ediyor. Başkent Bağdat'ta İçişleri Bakanlığı yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 6 kişi yaşamını yitirdi. Polis, intihar komandosunun, aracıyla bakanlığın dışındaki güvenlik çemberine girdikten sonra aracı havaya uçurduğunu, saldırıda 4'ü polis 6 kişinin öldüğünü, 34 kişinin yaralandığını açıkladı.

Saldırıda bölgedeki araçların da yandığı belirtildi. Bu arada üst düzey bir emniyet kaynağı, saldırıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında terör suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarılması nedeniyle İçişleri Bakanlığının hedef alındığının sanıldığını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...