ABD: İran'ın füze denemesi başarılı oldu

ABD Savunma Bakanı Gates, İran'ın balistik füze denemesinin başarılı olduğunu bildirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Gibbs de, olayı 'endişe verici' olarak niteledi.

Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 01:12

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kongre'de İran'ın füze denemesiyle ilgili haberlere ilişkin sorular karşısında 'başarılı' nitelemesi yaparklen, denemenin yaklaşık 2 bin ile 2 bin 500 kilometre menzilli bir füze ile yapıldığını açıkladı.

Ancak bir motor arızası yüzünden menzilin muhtemelen kısalmış olabileceğini belirten Gates, füze denemesinde belirlenen hedefe ulaşılıp ulaşılmadığını bilmediğini söyledi.

İran'ın, katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun menzilli 'Siccil-2' adlı yeni bir füze denediği bildirilmişti. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da yaptığı açıklamada, çok etkili özelliklere sahip yeni bir uzun menzilli füzenin başarıyla denendiğini söylemişti.

Füzenin menzilinin iki bin kilometreden fazla olduğu kaydedilmişti.

"AÇIK BİR ENDİŞE"
Beyaz Saray da, İran'ın füze denemesinin 'açık bir endişe' oluşturduğunu bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, İran'ın füze denemesinden sonra yaptığı açıklamada, Başkan Barack Obama'nın İran'ın füze programıyla ilgili uzun süredir endişe içinde olduğunu ifade etti.

Gibbs yeni füze denemesi için, "Açıkçası endişe verici" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...