ABD, İran’ın nükleer restini gördü

Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, İran'ın Batılı ülkelere, "kendi nükleer yakıtını yapmak" konusunda verdiği ültimatomu reddetti.

03.01.2010 - 12:46

ABD, İran’ın nükleer restini gördü

Hammer, Batılı ülkelerin bu ayın sonuna kadar, nükleer takas konusunda Tahran'ın BM'nin önerisine karşı öneri olarak sunduğu teklifi kabul etmemeleri durumunda İran'ın kendi nükleer yakıtını üretmeye başlayacağı uyarısında bulunmasına ilişkin olarak, İran'ın "kendi önünü kapattığını" belirtti.


Mike Hammer, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) önerisinin yeterli olduğunu da ifade etti.

UAEK'nin hazırladığı, ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen, ancak Tahran yönetiminin reddettiği öneri, İran'ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumun yüzde 80'ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirmek için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor.

Tahran yönetimi ise ihtiyacı oranında zenginleştirilmiş uranyumu temin için; ilgili ülkelerden doğrudan satın alma, kendi topraklarında eş zamanlı değiş-tokuş yapma ve son olarak da yerli üretimi öneriyor.

İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran'daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK'ye bildirmiş, ardından taraflar arasında konuya ilişkin müzakerelerde bulunulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...