ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, BM Güvenlik Konseyi'ndeki konuşmasında, İran'ın, Esad rejimine silah ihracatının özellikle endişe verici olduğunu belirtti. Rice, bölge ülkelerine "bu yasadışı sevkıyatı engellemek, denetlemek ve el koymak için çabalarını arttırmaları" çağrısında bulundu.

ABD'li Rice, İran'ın nükleer programına da değinerek, diplomasi için hala zamanın bulunduğunu ancak bu zamanın kısıtlı olduğunu belirterek, Batı tarafından masaya konan önerilere İran'ın yapıcı bir cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Rice, İran'ın önemli tedbirler alması gerektiğini yoksa artan oranda baskılara maruz kalacağını belirterek, sonuca ulaşmayan sonu gelmez görüşmelere devam etme niyetlerinin olmadığını, zamanın kısıtlı olduğunu vurguladı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Gran da İran rejiminin yol ayrımında olduğunu ve hızla bir tercih yapması gerektiğini savundu.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da İran'ı görüşmeye çağırdıklarını ancak bu ülkenin görüşmediğini belirterek, diyaloğa açık olduklarını ancak on yıllar boyunca, saatler süren boşa geçmiş görüşmeler yaptıklarını belirtti.