İlişkili Haberler

ABD, Irak ve Suriye'de terör estiren IŞİD'i yenilgiye uğratmak amacıyla üç koldan harekete geçti. IŞİD'e karşı savaşacak 5 bin muhalifi eğitmek için Türkiye ile anlaşma imzalayan Obama yönetimi, muhaliflerin eğitimi için 400 asker göndereceğini açıkladı.

ABD üç yıl içerisinde 5 bin muhalifi eğitmek ve silahlandırmayı planlıyor. Muhaliflerin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'daki kamplarda eğitim alacağı ifade ediliyor.

İLK HEDEF RAKKA

IŞİD'e ağır bir darbe indirmek isteyen Obama yönetimi, Suriyeli Kürt ve muhalif gruplarla işbirliği yaparak terör örgütünün Suriye'deki merkezi Rakka'ya saldıracak.

ABD'nin havadan savaş uçaklarıyla destek vereceği operasyonda amaç, IŞİD'i Rakka'dan çıkarmak.

Kürt ve muhalif grupların Rakka bölgesindeki 19 yerleşim bölgesini IŞİD'den temizlediği belirtiliyor.

ABD MUSUL İÇİN TARİH VERDİ

ABD, terör örgütü IŞİD'e asıl darbeyi ise önümüzdeki nisan ve mayıs ayında vurmayı amaçlıyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM'dan yapılan açıklamada, Irak'ta terör örgütü IŞİD'in elinden Musul'un geri
alınmasına yönelik operasyonun nisan veya mayıs ayında düzenlenebileceği belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da, ismini vermek istemeyen CENTCOM yetkilisi, IŞİD'e hava saldırılarına ilişkin gazetecilere açıklama yaptı.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un kontrolünün örgütün elinden geri alınması için saldırının nisan veya mayıs ayında başlayabileceğini kaydeden yetkili, en az 20 bin Iraklı ve Kürt birliklerden oluşan askeri güce ihtiyaç duyulan harekatta, zamanlamanın, Iraklı ve Kürt güçlerin savaşa hazır olup olmadıklarına bağlı bulunacağını ifade etti.

"MUSUL ZOR BİR SAVAŞ OLACAK"

IŞİD'e yönelik operasyonların şu anda iyi seyrettiğini anlatan yetkili, Iraklı güçlerin 700 kilometrekarelik alanı örgütün elinden geri aldığını söyledi. IŞİD'i yok etmenin zaman alacağını vurgulayan yetkili, "Musul kolay olmayacak, zor bir savaş olacak" diye konuştu.

Irak'ın ikinci büyük kenti 1 milyon nüfuslu Musul, geçen yıl haziran ayında IŞİD'in eline geçmişti.