Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin İsrail'in Gazze saldırısını kınayan kararını uygunsuzca ve acele bir karar olarak değerlendirdi.

ABD'nin karşı oy kullandığı kararla ilgili konuşan Crowley, "Olayla ilgili bir soruşturma açılması fırsatına daha erişilmeden, tüm sorumluluk İsrail'e yüklendi" dedi.

"İHH temsilcilerinin son 3 yıl içinde Türkiye, Suriye ve Gazze'de üst düzey Hamas yetkilileriyle görüştüğünü biliyoruz" diyen Crowley, "Bu bizim için büyük bir endişe kaynağı" ifadelerini kullandı.

ABD'nin, İsrail'e Gazze ablukasını kaldırması yönünde çağrıda bulunmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Crowley, İsrail'in güvenlik kaygılarını karşılarken, Gazze'ye yardım akışının nasıl geliştirilebileceğine dair yolları İsrail ve diğer ülkelerle konuşacağız" dedi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nde İsrail'i kınama kararı, ABD'nin de aralarında olduğu 3 ülkenin olumsuz, 9 ülkenin çekimser oyu karşısında 32 ülkenin evet oyuyla kabul edilmişti.