ABD: İsrail'in tavrı meşru değil

ABD, İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim yerleri inşasını meşru bulmadığını açıkladı. Filistinli Başmüzakereci Saib Ureykat ve Dr. Muhammed Eştiye ise, İsrail'in tutumu nedeniyle müzakerelerdeki görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

15.11.2013 - 10:20

ABD: İsrail'in tavrı meşru değil

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, İsrail ile Filistin arasında tansiyonun yükselmesine neden olan İsrail'in Batı Şeria'daki yeni yerleşim yerlerinin inşasını meşru bulmadıklarını söyledi.

Middle East Institute'un 67. Yıllık Konferansı'nda konuşan Rice, Ortadoğu'nun kritik konularından olan İsrail-Filistin sorununun çözülmesinin, ABD'nin öncelikleri arasında bulunduğunu belirtti.

Barışın yürütülecek müzakerelerle sağlanabileceğini ifade eden Rice, bunu gerçekleştirmenin kolay olmayacağını herkesin bildiğini ifade etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice, "Kendimizi tamamen, başarılı olması için müzakerelere en iyi fırsatı vermeye adadık, çünkü bu sorununun çözülmemesinin uzun dönemde ABD için, İsrail için ve de Filistinliler için derin negatif sonuçları olacaktır" dedi.

UREYKAT İSTİFA ETTİ
Filistin-İsrail barış müzakerelerinde, Filistin adına başmüzakereci olarak görev yapan Saib Ureykat ve aynı heyetten Dr. Muhammed Eştiye, İsrail'in tutumu nedeniyle müzakeredeki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Filistinli Başmüzakereci Ureykat yaptığı yazılı açıklamada, müzakere heyetinin çalışmalarını devam ettiremeyeceğini ifade ederek, "Başkandan bizim görevimize son vermesini talep ediyoruz" dedi.

Başmüzakereci Ureykat, görevlerinden istifa etmelerinin, İsrail tarafından Yahudi yerleşim birimi inşasında ve Filistin toprakları ile halkına yönelik ihlallerde daha önce görülmemiş bir şekilde artışın yanı sıra birçok neden bulunduğunu dile getirdi.

İsrail'in iki devletli çözüm için ciddiyete muhtaç olduğunu belirten Filistinli Başmüzakereci Ureykat, Tel Aviv'in müzakerelerin 29 Temmuz'da başlamasından önce taahhüt ettiği vaatleri yerine getirmediğini de söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...