ABD, İsrail'le ortak füze tatbikatı yapacak

İran'ın nükleer bomba üreteceğinden endişelenen İsrail ve ABD ortak bir füze tatbikatına hazırlanıyor. Önümüzdeki bahar ayında İsrail'de yapılması planlanan füze tatbikatının son hazırlıkları için ABD'li komutan Frank Gorenc, Tel Aviv'de temaslarda bulundu.

Haberler 21.12.2011 - 11:32

ABD, İsrail'le ortak füze tatbikatı yapacak

İsrail gazetesi Jerusalem Post'ta yer alan bir habere göre, İran'ın nükleer bomba üretmesinden endişelenen İsrail tarihinin en büyük füze tatbikatına hazırlanıyor. ABD ile birlikte İsrail'da gerçekleştirilecek füze tatbikatı için binlerce ABD askerinin bu ülkeye konuşlanacağı belirtildi.

ABD'nin Almanya'da görev yapan komutanı Frank Gorenc geçtiğimiz hafta İsrailli muhatabı general Doron Gavish'le İsrail'de buluştu.

KARŞILIKLI ÜS KURULACAK
Dev tatbikatın hazırlıkları için İsrail, ABD'nin Almanya'daki üssünde, ABD ise İsrail'de bir üs kurma yönünde karar aldı. Ortadoğu'da olası bir büyük çatışmaya hazırlık niteliği taşıyan füze tatbikatına ABD, Yüksek Terminal Alan Savunması ve gemilerde kullandığı Aegis balistik füze sistemiyle katılacak. Tatbikatta ABD'nin söz konusu sisteminin, İsrail'in Ok, Yurtsever ve Demir Kubbe füze sistemiyle uyumluluğu denenecek.

ABD'Lİ KOMUTAN DEMİR KUBBE'Yİ ZİYARET ETTİ
ABD'li komutan Frank Gorenc, İsrailli muhatabı General Doron Gavish'le birlikte, İsrail’in doğusundaki Demir Kubbe ve Holon’daki hava kuvvetlerinin füze savunma simülasyonlarının denendiği Test Bed laboratuarını ziyaret etti.

RAFİNERİYİ DEMİR KUBBE KORUYACAK
İsrail Hava Kuvvetleri, Demir Kubbe anti füze sisteminin dördüncüsünü önümüzdeki aylarda Hayfa'ya yerleştirecek. Demir Kubbe burada bulunan İsrail rafinerisinin koruyacak. İsrail Savunma Bakanlığı üç Demir Kubbe füze sisteminin daha 2012 yılı sonunda devreye girmesine onay verdi.

Sayfa Yükleniyor...