ABD: Kaddafi'nin askerleri çekiliyor

Kaddafi'nin askeri karargahının dün gece vurulmasının ardından bugün ABD Libya liderine bağlı bazı güçlerin Bingazi çevresinden çekildiğini açıkladı.

Haberler 21.03.2011 - 11:19

ABD: Kaddafi'nin askerleri çekiliyor

Koalisyon güçlerinin Libya lideri Muammer Kaddafi’ye yönelik başlattığı 'Şafak Yolculuğu' operasyonu, üçüncü gününe girdi. NATO uçakları başkent Trablus başta olmak üzere Kaddafi yanlılarının elinde bulunan pek çok yeri bombalıyor, Kaddafi'nin askeri karargahı başta olmak üzere hedefler vuruldu.


ABD, Kaddafi'ye bağlı bazı güçlerin Bingazi çevresinden çekildiğini açıkladı. Açıklama, 'Kaddafi geri adım mı atıyor?' sorusunu akıllara getirdi.

Libya'da vurulan hedeflerden bir de Kaddafi’nin komuta merkezi olarak kullandığı Başkent Trablus'taki karagahıydı. Karargahın saldırıda kısmen hasar gördüğü ve Kaddafi'nin çadırının yakınındaki üç katlı bir binanın, Tomahawk cruise-füzesiyle vurulduğu kaydedildi. Sığınakta saklanan Kaddafi'nin, saldırıdan etkilenmediği tahmin ediliyor.

Karargahın vurulması üzerine Kaddafi'nin şahsının da hedef alındığı iddiaları yapılmaya başlamıştı. Bugün yapılan son açıklamda, bu iddialar bir kez daha yalanlandı ve İngiliz güçlerinin dün geceki saldırısında Libya Ordusu'nun komuta merkezinin vurulduğunu açıkladı. Hedefin Libya ordusunun komuta merkezi olduğu, hasarla ilgili net bilginin henüz ellerinde olmadığının altı çizildi.

HAYALET UÇAKLAR KULLANILDI
Dün geceki hava operasyonlarında ayrıca, radara yakalanmayan Amerikan B-2 bombardıman uçakları da kullanıldı. ABD Savunma Bakanlığı dün Libya'ya 124 Tomhawk-cruise füzesi fırlatıldığını bildirdi. Hedefler arasında Libya hükümetine bağlı kara güçleriyle hava savunma sistemleri de vardı.

'ŞU ANA KADAR KAYIP YOK'
Operasyonun ikinci bölümü hakkında bilgi veren Koramiral Bill Gortney Libya hükümetinden gelen bir uçağın vurulduğu iddialarını yalanladı.Gortney, koalisyon güçlerine ait uçakların Libya'ya operasyonunda şu ana kadar kayıp vermediğini, sivil kayıpların olduğuna dair bir işaretin de henüz olmadığını kaydetti.

Gortney, şu anda ABD, İngiltere ve Fransa'ya ait uçakların uçuşa yasak bölgede devriye gezdiğini, ancak ''her geçen gün'' buna yeni ülkelerin de katılmasının beklendiğini bildirdi.

'YÜZDE YÜZ GÜVENLİK OLMAZ AMA...'
Libya ordusunun hava savunma sistemlerinin ve bunlara ait radarların çoğunun vurulduğunu ama elden ve omuzdan ateşlenebilen seyyar bataryaların hepsinin vurmasının imkansız olduğunu belirtti.

SİVİLLER CANLI KALKAN
Gortney, askeri ayrıntılarla ilgiliolarak da Trablus'la Bingazi arasındaki kıyı şeridinin emniyetinin sağlanmak üzere olduğu, Kaddafi'nin Bingazi'ye yönelik harekatının da engellendiği bilgisini verdi. Haber ajansları saldırılar karşısında Kaddafi yanlılarının canlı kalkan kullanmaya hazırlandığı haberlerini geçiyor. Son olarak Reuters haber ajansına konuşan bir isyancı, Trablus’un 200 km. doğusunda bulunan Misrata kenti yakınlarındaki kasabalardan sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmak üzere kent merkezine geitrildiğini öne sürdü.

Ayrıca başkent Misrata’daki Kaddafi yanlısı silahlı milislerin sivil kıyafetlerle kent içinde dolaştıkları iddia ediliyor. Çatışmaların yaşandığı kentte dün de 7 sivilin Kaddafi yanlıları tarafınadn öldürüldüğü iddia edilmişti.

ECDEBİYE DE VURULDU
Diğer taraftan koalisyon güçlerinin, Libya'nın doğusunda stratejik önemdeki Ecdebiye kenti çevresindeki Muammer Kaddafi güçlerini sabah saatlerine kadar bombaladığı bildirildi.

Libyalı muhaliflerden Ahmed El Tir, koalisyon güçlerinin hava saldırısının sabaha kadar sürdüğünü belirterek, muhaliflerin de saat 03.00 (TSI 03.00) gibi Kaddafi güçlerine karşı saldırı düzenlediğini söyledi. El Tir ve arkadaşları, hava saldırısının dün akşam kentin doğu girişinde başladığını, batı girişine de hava saldırısı yapıldığını kaydetti.

Nuri Musmari adlı muhalif savaşçı da "Eğer Batıdan daha fazla yardım alamazsak, Kaddafi güçleri bizi çiğ çiğ yiyecek" dedi.

ABD LİDERLİĞİ DEVREDİYOR
Operasyonun başından beri ön plana çıkmamaya özen gösteren ABD öncülüğünü devretmeye hazırlanıyor. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ülkesinin, Libya'daki askeri misyonun kontrolünü ya İngiltere ve Fransa'nın ya da NATO'nun öncülük edeceği bir koalisyona devretmeyi beklediğini açıkladı.

SİVİLLERDEN CANLI KALKAN
Öte yandan haber ajansları saldırılar karşısında Kaddafi yanlılarının canlı kalkan kullanmaya hazırlandığı haberlerini geçiyor. Son olarak Reuters haber ajansına konuşan bir isyancı, Trablus’un 200 km. doğusunda bulunan Misrata kenti yakınlarındaki kasabalardan sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmak üzere kent merkezine geitrildiğini öne sürdü.

Ayrıca başkent Misrata’daki Kaddafi yanlısı silahlı milislerin sivil kıyafetlerle kent içinde dolaştıkları iddia ediliyor. Çatışmaların yaşandığı kentte dün de 7 sivilin Kaddafi yanlıları tarafınadn öldürüldüğü iddia edilmişti.

KADDAFİ ATEŞKES İLAN ETTİ
Kaddafi’nin karargahı vurulmadan hemen önceyse, Libya hükümetinden ateşkes ilanı geldi. Libya ordusu sözcüsünün yaptığı gece saat 21.00'den itibaren (TSİ aynı), tüm birliklerine ülkeye saldıran Batılı güçlere karşı ateşkes emri verdikleri duyuruldu. Sözcü, Afrika Birliği'nin dün "savaş durumunun derhal kesilmesi" çağrısına cevaben ateşkes ilan edildiğini bildirdi.

ABD ATEŞKESİ KABUL ETMEDİ
Kaddafi cephesinden gelen bu açıklama, Pentagon tarafından kuşkuyla karşılandı. Libya'nın ateşkes ilanını inandırıcı bulmadığını dile getiren Bill Gortney, ''Kaddafi'nin tüm açıklamalarına şüpheyle bakıyorum. Ateşkes ilan etti, ama daha sonra askerlerine Bingazi'ye girme talimatı verdi'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...