Kaddafi rejiminin temsilcileriyle yapılan görüşmeye ilişkin, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Libya liderinin ayrılması gerektiği konusunda net ve kararlı bir mesaj verildiği belirtildi.

Amerikalı diplomatlar görüşmede, herhangi bir müzakere yürütülmediğini vurguladı.

'ÖNKOŞULSUZ DİYALOĞA AÇIĞIZ'
Libya hükümetinden bir sözcü ise, Amerikan tarafıyla önkoşulsuz olduğu sürece diyaloğa açık olduklarını söyledi. Libya hükümeti sözcüsü Musa İbrahim, görüşmenin ABD'yle ilişkilerin onarılması yönünde önemli bir adım olduğunu belirtti.

Trablus'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, her türlü diyaloğu ve barış girişimini, dışarıdan karar verilmediği sürece desteklediklerini söyleyen Musa, ''Herşeyi görüşürüz, ama barış müzakereleri için ön koşul olmamalı. Bırakın geleceklerine Libyalılar karar versin'' dedi.

Amerikalı diplomatlar, Libya rejimine gereken mesajın iletildiğini, dolayısıyla Libya tarafıyla yeni görüşmeler planlanmadığını belirtirken, görüşmeye katılan ABD heyetinde, Yakındoğu konularından sorumlu bakan yardımcısı Jeffrey Feltman ile Libya Büyükelçisi Gene Cretz'in bulunduğunu duyurdu.

Görüşmenin yeri konusunda net bir mesaj vermezken, Libyalı muhattaplar Cumartesi günü Tunus'ta gerçekleştiğini söyledi.