İlişkili Haberler

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, söz konusu tarihten itibaren, istenilen yetenek ve standartlara sahip olmaları koşuluyla, Amerikan ordusundaki tüm pozisyonların kadın askerlere açılacağını söyledi.

ABD'nin nüfusunun yarısını kadınların oluşturduğunu anlatan Carter, kadınlara orduda bazı görevleri yasaklamak yerine onlardan yararlanmak gerektiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Carter, "Gelecekteki gücümüz Amerika’nın bize sunduğu en iyi insanlardan yararlanmayı sürdürmeli. 21. Yüzyıl bu yeteneklerin bulunabileceği alanı daha da genişletmeyi gerektiriyor. Bu alan kadınları da içeriyor. Çünkü nüfusumuzun yüzde 50'sini kadınlar oluşturuyor. Ulusal güvenlik konusundaki başarımızı sürdürebilmek için, ülke yetenek ve kaynaklarının yarısını göz ardı etmeyi göze alamayız. Bizim standartlarımızı yakalayan her bireyi değerlendirmeliyiz" dedi.

Carter, ABD ordusundaki kadınların gerekli nitelikleri taşımaları ve istenilen standartları yakalamaları durumunda, daha önce yapamadıkları görevleri yapabileceklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, “Bundan sonra tankları sürebilecek, havan top ateşleyebilecek, savaşta piyadelere liderlik yapabilecek, yeşil bere giyebilecekler" şeklinde konuştu.

ABD'de uzun süredir ordudaki kadın askerlerin özel harekat kuvvetleri ve muharebelerde ön cephedeki pozisyonlarda yer alıp alamayacakları tartışılıyordu.