ABD: Kaynaklarımızı koruyacağız

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ''Gerekirse, bilgi kaynaklarımızı, bütün imkanlarımızı seferber ederek koruyacağız'' dedi.

Anadolu Ajansı 02.12.2010 - 10:29

Wikileaks olayı, Avrupa Güvenlik ve Işbirliği Teşkilatı (AGIT) zirvesi için Kazakistan'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinde de gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarının Wikileaks sitesi tarafından yayımlanmasının, ABD'nin değişik ülkelerde bilgisine başvurduğu sivil toplumda yer alan veya insan hakları ile alanında faaliyet gösteren kişilerin hayatını tehlikeye attığını öne sürdü.

Crowley yaptığı açıklamada, ''Büyükelçiliklerimiz bulundukları ülkedeki sivil toplum üyeleriyle ve insan hakları savunucularıyla temasa geçti, bunları uyardı'' diye konuştu.

Crowley, ''Gerekirse, bilgi kaynaklarımızı, bütün imkanlarımızı seferber ederek koruyacağız'' dedi. Sözcü, açıklamasında, özellikle diktatörlükle yönetilen ülkelerde bulunan ve ABD ile temasta olan sivil toplum üyelerinin hayatının tehlikede olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...