ABD: Kıbrıs'ı destekleriz

Amerika Birleşik Devletleri, Kıbrıs’ta liderler arasında yürütülen çözüm çabalarını güçlü bir şekilde destekleme sözü verdi. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, varılacak çözümü teknik ve finansal açıdan desteklemeyi garanti edeceklerini açıkladı.

03.12.2015 - 22:28

ABD: Kıbrıs'ı destekleriz

Kıbrıs’a gelerek liderlerle görüşen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, liderlere isimleriyle hitap ederek “Mustafa ve Nikos barış için çok çalışıyor, Amerika’nın desteğini fazlasıyla hakediyor” dedi.

Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümle adanın enerji ve ticaret merkezi haline geleceğini belirten Kerry, adada çözümün, etnik çatışmalarla sarsılan bölgeye de model olacağını söyledi. Yaşayabilir bir çözümün adaya cazibe kazandıracağını kaydeden John Kerry yabancı yatırımlarla Kıbrıs’ın tamamının kalkınacağını ifade etti.

Kıbrıs’ta koşulların çözüm için uygun hale geldiğini, müzakerelerde somut ilerlemeler kaydedildiğini belirten Kerry, zorluklar olmasına rağmen çözüme ulaşmanın hiç bu kadar mümkün olmadığını kaydetti.

Rum lider Nikos Anastasiades ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla önce ayrı ayrı görüşen Amerikan dışişleri bakanı, akşam yemeğinde iki lideri biraraya getirdi.

İki kesimi birbirinden ayıran Yeşil Hat’taki BM karargahında yer alan akşam yemeğinde müzakereleri yürüten BM arabulucusu Espen Barth Eide de hazır bulundu. Amerikalı konuk bakan, müzakerelerin geldiği noktayı tüm tarafların hazır bulunduğu bu toplantıda dinleme fırsatı buldu.

Kıbrıs’ı birleştirecek çözüm şeklinin 2 bölgeli 2 toplumlu federasyon olacağını vurgulayan Kerry, “Varılacak çözümün uygulanması noktasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıbrıs’ı gerek teknik gerekse finansal açıdan destekleyeceğini garanti ederim” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...