ABD Kıbrıs'ta "mülkiyet" için devrede

Kıbrıs sorununa yön veren ABD, çözüm müzakerelerinde mülkiyet gibi zorlu konulara girilmesi üzerine liderlere destek olmak amacıyla devreye girdi.

15.09.2015 - 14:52

ABD Kıbrıs'ta "mülkiyet" için devrede

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Victoria Nuland, ABD’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yürütülen çabalara verdiği desteğin güçlü bir şekilde devam edeceğini açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiades’le görüşmek üzere adaya resmi bir ziyaret yapan Victoria Nuland, iki liderin de müzakerelerde cesur adımlar attığını belirterek çabalardan övgüyle söz etti.

Liderlerin yarattığı işbirliği ortamından ve yürüttüğü zorlu müzakerelerden cesaret aldıklarını belirten Nuland, Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerin çözümle sonuçlanacağına inandıklarını belirtti.

Nuland, “ABD, Kıbrıs’ta yürütülen süreci güçlü bir biçimde desteklemeye devam edecek. Müzakerelerin zorlu aşamalarında da liderlere desteği sürdüreceğiz ancak kalıcı çözümü Kıbrıslı liderler bulacaktır” dedi.

ABD'li diplomat Victoria Nuland, çözümün sadece Kıbrıs’a değil, istikrar ve uzlaşıya gereksinim duyan tüm bölgeye de yarar sağlayacağını ifade etti.

ABD ile Kıbrıslı Rumlar arasında ekonomi ve güvenlik alanlarında işbirliğinin giderek arttığına işaret eden Nuland, Kıbrıslı Türklerin de katılımıyla bundan tüm adanın yarar görmesini diledi.

Sayfa Yükleniyor...