"ABD Libya'yı her an vurabilir"... Başbakan Erdoğan, Libya'ya yönelik olası bir NATO operasyonuna tepkisini bu sözlerle dile getirdi. Ancak batılı ülkeler, Kaddafi yönetimine yönelik olası askeri operasyon seçeneklerini masaya yatırdı bile.

ABD'deki daimi temsilcisi Libya’ya yönelik askeri seçenekleri, NATO ve diğer müttefikleriyle değerlendirdiklerini açıkladı. BM, uçuşa yasak hava sahası dahil, Kaddafi'nin kendi halkına yönelik cinayetleri önlemek için her türlü seçeneği değerlendiriyor.

Pentagon da, savaş gemileriyle uçaklarını Libya açıklarına doğru yönlendirdi. Amaç, alınabilecek olası askeri kararlara olanak sağlayacak yeterli hareket kabiliyetini elde etmek.

İngiltere ise halkı korumak için Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasını gündeme getirdi. Başbakan Cameron, "Askeri yöntemleri olasılık dışı tutmadıklarını" dile getirdi. Fransa da NATO operasyonuna destek verebileceğini açıkladı.

İlişkili Haberler


Batılı ülkelerin dikkat aldığı seçenekler, arasında, uçuşa yasak bölge oluşturulmasının ardından, protestoculara saldırmak için havalanan Libya askeri uçaklarını düşürmek, isyancıları silahlandırmak, düzeni sağlamak için bazı bölgelere asker gönderilmesi bulunuyor.

İsyan ateşi büyüyor