ABD NATO toplantısının tarihinin değiştirilmesini istiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Toner, daha önce aynı tarihlerde farklı bir programı olduğu için katılamayacağı duyurulan Tillerson'ın da yer alabilmesi için NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın farklı bir tarihe alınmasını teklif ettiklerini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.03.2017 - 04:44

ABD NATO toplantısının tarihinin değiştirilmesini istiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Toner, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın aynı tarihlerde farklı bir programı olduğu gerekçesiyle katılamayacağı açıklanan Tillerson'un da NATO toplantısında yer alabilmesi için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

ABD'nin NATO toplantısının hangi tarihe ertelenmesini istediğine ilişkin açıklama yapmayan Toner, "Bu, NATO'nun vermesi gereken bir karar fakat aynı zamanda diğer üye ülkelerin de kabul etmesi gerekiyor" dedi.

Ülkesinin NATO'ya bağlılığının "yüzde 100" olduğunu dile getiren Toner, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre'de yaptığı ilk konuşmasında bunu belirttiğini ve NATO'ya bağlılığının süreceğini ifade ettiğini hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Bakan Tillerson'un aynı tarihlerde farklı bir programı olduğunu söylemiş, NATO toplantısına Tillerson'ın yerine ise Müsteşar Tom Shannon'ın katılacağını kaydetmişti.

Rex Tillerson'ın NATO toplantısında yer almaması durumunda 2003 yılından bu yana ilk kez bir ABD dışişleri bakanı bu toplantıya katılmamış olacak.

Sayfa Yükleniyor...