İlişkili Haberler

ABD'nın düzenlediği operasyonla gündeme oturan El Şayrat hava üssü Esad yönetiminin ana askeri merkezlerinden biri.

Üste Suriyeli muhaliflere karşı bombardımanlarda kullanılan MİG 23 ve SU 22 tipi savaş uçakları bulunuyordu.

ABD'li kaynaklara göre, İdlib'deki kimyasal saldırıyı gerçekleştiren Esad yönetimine ait uçak da Humus kenti yakınlarındaki bu üsten havalandı.

İç savaşın başlamasından önce Esad yönetiminin büyük miktarda sarin gazını bu üsse yakın bölgelerde depoladığı ifade ediliyor.

Suriyeli muhalifler özellikle 2013’ten itibaren Esad rejiminin bölgede sarin ve klorin gazıyla düzenlendiği saldırıları bu üsten gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

El Şayrat Hava Üssü'nü Suriye askerlerinin yanısıra Rus birlikleri, Hizbullah militanları ve İranlı milislerin de kullandığı belirtiliyor.

Ancak Amerika'nın operasyonu sırasında üste Rus uçaklarının bulunmadığı açıklandı. ABD'li askeri yetkililer, üsteki Rus askerlerini hedef almamaya özen gösterdiklerini söylüyor.

Esad yönetimine destek veren Lübnanlı kaynaklarsa, üssün saldırının gerçekleşmesinden hemen önce boşaltıldığını savundu.

Bu arada Rusya’nın 2015’in sonlarında bu üssün genişletilmesine katkıda bulunduğu yönünde haberler var.

Buradan kalkan Rus uçaklarının antik kent Palmira’daki operasyonları yürüttüğü belirtiliyor.

Rusya’nın ayrıca geçen ay bir grup saldırı helikopterini üsse gönderdiği ifade ediliyor.

Son olarak 2011'in kasım ayında Özgür Suriye Ordusu güçleri tarafından El Şayrat Hava Üssü'ne saldırı gerçekleştirilmiş, Suriye ordusuna mensup 10 askerin öldürüldüğü açıklanmıştı.