ABD ordusunda sigara yasaklansın

Türkiye'de sigara yasağında büyük gün yaklaşırken, ABD'de de sigaraya karşı yeni önlemler tartışılıyor. Tıp Enstitüsü adlı resmi kuruluş, ABD ordusunda sigara içilmesinin tamamen yasaklanmasını önerdi.

Haberler 13.07.2009 - 11:53

Resmi bir kuruluş olan Tıp Enstitüsü, Amerikan Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yüzde 30'unun sigara içtiğini belirterek, her yıl büyük kayba yol açan sigaranın, orduda tamamen yasaklanmasını önerdi.

Kuruluşun hazırladığı raporda, sigaranın yol actığı hastalıkların tedavisi ve personelin kayıp iş günleri göz önüne alındığında sigaranın, Savunma Bakanlığı Pentagon'a yılda 1.6 milyar dolara mal olduğu belirtildi.

Orduda sigara kullanımının 1998'den bu yana arttığı ve bu alışkanlığın, Irak ve Afganistan'dan dönen askerlerde yüzde 50'ye ulaştığı kaydedildi.

Raporda, sigara içen askerlerin genel sağlık durumlarının daha bozuk olduğuna işaret edildi.

Raporu hazırlayan komitenin başkanı Stuart Bondurant, "Sigara içen askerler, yaşamlarını iki defa riske atıyor. Sigara, yavaşca ve sinsice öldürür" dedi.

Ancak raporda, sigara yasağına psikolojık bir engel olarak, sigara içen asker görüntüsünün, "sert ve korkusuz savaşçı" imajıyla özdeşleştirilmesi gösterildi.

Pentagon sözcülerinden Cynthia Smith, sigaranın orduda yasaklanmasının amaçlandığını söyledi, ancak zaman vermedi.

Sayfa Yükleniyor...