ABD ordusunda türban endişesi

Afganistan’da görev yapan Amerikalı kadın askerlere devriye sırasında türban zorunluluğu getirildi. Ordu gazetesine göre bu karar askerlerin hayatını tehlikeye sokuyor.

08.02.2011 - 10:05

ABD ordusunda türban endişesi

Suudi Arabistan’daki Amerikan üssünde görev yapan kadın askerlerin başörtüsü takmasına yönelik Pentagon direktifi 2002’de ABD’de büyük tartışma koparmıştı. Senato, Savunma Bakanlığı’nın kararını reddetmiş ve ABD askerleri başı açık olarak bu üste görev yapmaya devam etmişti. Şimdi benzer bir tartışma da Afganistan’da yaşanıyor.

NATO Barış Gücü ISAF kapsamında görev yapan Amerikalı kadın askerler, kurulan “Kadın İletişim Takımı” birimi kapsamında sokaklarda başörtülü dolaşmaya başladı.

Kadın askerlerin Afgan halkıyla daha rahat iletişim kurabildiğini kaydeden ABD ordusuna tepki ise kendi yayın organından geldi. Stars and Stripes, “Miğfer askeri üniformanın bir gerekliliğidir. Sniper ve bomba tehlikesinin bu kadar yüksek olduğu bir bölgede kadın askerlerin hayatını tehlikeye atılıyor” yorumunu yaptı.

Başörtüsünün kadın askerin bakış açısını da kısıtladığı belirten gazete, Amerikan senatosuna çağrıda bulunarak, “Savunma Bakanlığı’nın başörtüsü talimatını iptal edin” çağrısında bulundu.

Amerikan ordusundaki pozisyonların yüzde 70’i kadın askerlere açık. Çok tehlikeli ve özel fiziksel yetenek gerektiren bazı görevler ise erkeklere özel.

Amerikan ordusunun yüzde 15.5’i kadın askerlerden oluşuyor. Kadın askerler savaş bölgelerinde konuşlandırılabiliyor ancak direkt olarak çatışmaya girecekleri görevlerde kullanılmıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...