ABD Ortadoğu’da anlaşma arıyor

Ortadoğu gezisini sürdüren Mitchell, İsrail Başbakanı Netenyahu ile bir araya geldi. Yapılan açıklamada ABD’nin İsrail-Filistin arasında varılacak anlaşma için temel aradığı vurgulandı.

Anadolu Ajansı 28.07.2009 - 15:12

ABD Ortadoğu’da anlaşma arıyor

Mitchell ile Netanyahu, Kudüs'te 2.5 saat süreyle görüştü. Görüşme sonrasında İsrail Başbakanlığı, görüşmenin olumlu bir hava içinde cereyan ettiğini ve ikilinin sadece yerleşimler konusunu değil, siyasi süreci ilgilendiren çeşitli konuları ele aldıklarını belirtti.

Açıklamaya göre toplantıda Mitchell, görüşmelerle ilerleme sağlandığını ve ABD yönetiminin, İsrail ile Filistinlilerle görüşmelere temel oluşturacak bir anlaşmaya varmayı umut ettiğini kaydetti.

Başbakanlık, Mitchell ve Netanyahu'nun ağustos ayında da bir araya gelmeyi kararlaştırdıklarını duyurdu.

Mitchell ile Netanyahu arasındaki görüşme, Mitchell ve diğer üst düzey Amerikalı yetkililerin bu hafta bölgede sürdürdüğü yoğun temasların bir parçası niteliğinde.

Mitchell, daha önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmiş ve Washington'un İsrail ve Filistinliler yanı sıra İsrail ile Suriye ve Lübnan arasında kapsamlı bir barışa ulaşılması için elinden gelen her şeyi yaptığını belirtmişti. Mitchell ayrıca, İsrail'in bölgedeki tüm diğer ülkelerle ilişkilerinin normalleştirilmesinin buna dahil olduğunu vurgulamıştı.

18 AYLIK SÜRE İDDİASI
Öte yandan Londra'da yayımlanan El Hayat gazetesi, Filistinlilerle görüşmelerinde Mitchell'in, Batı Şeria'daki yerleşim inşaatlarının tümüyle durması sağlanmadan, İsrail'le görüşmeler için 18 aylık bir takvim önerisinde bulunduğunu öne sürdü.

Ancak Filistinli Başgörüşmeci Saib Erekat, El Hayat'ın bu iddiasını yalanladı. Erekat, böyle bir önerinin hiç yapılmadığını, görüşmeler sırasında hiçbir şekilde bir tarihten bahsedilmediğini kaydetti. Erekat, Mitchell'in sadece Amerikan yönetiminin görüşmelerin yeniden başlayacağından ümitli olduğunu söylediğini ifade etti. Erekat, bu konuda ne bir tarih verildiğini veya süre öngörüldüğünü belirtti.

Erekat, Amerikan yönetiminin barış sürecini idaresinden memnun olduklarını söylerken, "Şu ana kadar ABD yönetimi, Yol Haritası planındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesinin her iki tarafın da sorumluluğunda olduğunu, ayrıca doğal büyümeden kaynaklananlar da dahil yerleşim faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söylüyor" diye konuştu.

Filistinli Başgörüşmeci, başta Kahire olmak üzere Arap basınında, gelecek ay ortalarında yeni bir ABD barış inisiyatifinin ortaya çıkacağı yolundaki iddialara karşı da Mitchell'in kendilerine sadece, İsrail ve bölgedeki diğer taraflarla görüşmelerin değerlendirilmesinin ardından, Başkan Obama'nın bir sonraki adıma karar vereceğini söylediğini ifade etmekle yetindi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...