ABD Pakistan'da yine saldırdı: 17 ölü

ABD'nin Pakistan'da insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda 17 kişi hayatını kaybetti. Pakistan'da Navaz Şerif'in başbakanlık koltuğuna oturmasından bu yana ABD, bu ülke topraklarında üçüncü saldırısını gerçekleştirdi.

03.07.2013 - 12:51

ABD Pakistan'da yine saldırdı: 17 ölü

Pakistan istihbarat yetkilileri, Kuzey Veziristan eyaletindeki Darpa Hel bölgesinde ABD'nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda 17 kişinin öldüğünü ve 2 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Pakistanlı yetkililer, bugün erken saatlerde Kuzey Veziristan'da bir eve insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda iki füze atıldığı belirtildi.

Saldırı sonucu ölenlerin Afgan Hakkani örgütüne mensup olduğu açıklandı.

PAKİSTAN KINADI
Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in ofisinden yapılan açıklamada, ABD'nin saldırısı kınandı. Açıklamada, söz konusu saldırıyla Pakistan'ın egemenliğinin ve birliğinin hedef alındığı belirtildi.

Navaz Şerif başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra ABD insansız hava aracıyla ilk saldırısını 8 Haziran'da gerçekleştirmişti. Kuzey Veziristan'daki bu saldırıda 7 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD, Hakkani militanlarını Afganistan'daki ABD askerleri için ciddi tehdit olarak görüyor. Washington, Pakistan'daki CIA insansız hava aracı programıyla ilgili bilgi vermekten de kaçınıyor.

Pakistan'daki Hakkani örgütünün lider kadrosu, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'e sadık olduklarını belirtse de bağımsız hareket etmeyi tercih ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...