ABD Pakistan'ı köşeye sıkıştırıyor

ABD'nin Taliban'la işbirliği yapmakla suçladığı Pakistan'a bu defa da ABD  Savunma Bakanı Leon Panetta yüklendi. Panetta Pakistan'ın bazı terörist gruplara ilişkisinin devam ettiğini ileri sürdü.

Haberler 12.10.2011 - 13:02

Panetta, Amerika'nın Pakistan'daki militan gruplarla savaşmaya devam ettiğini, fakat İslamabad yönetimin bazı terörist gruplarla ilişkisini sürdürdüğünü söyledi.

Terörist gruplarla İslamabad arasında karmaşık bir ilişki olduğunu belirten ABD Savunma Bakanı, ''Biz kendi ülkelerindeki militan gruplarla savaşırken ve Pakistan hükümetiyle bu konuda işbirliği yaparken, teröristlerin İslamabad ile ilişkili olmasına anlam veremiyoruz'' dedi.

'KESKİN ANLAŞMAZLIKLAR VAR'
ABD ile Pakistan arasındaki ilişkilerin zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Panetta, iki ülke arasında ''keskin anlaşmazlıkların'' olduğuna dikkati çekti.

ABD ile Pakistan arasındaki ilişkiler, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Mayıs ayında Pakistan'ın Abodabad kentinde bir Amerikan operasyonuyla öldürülmesinden sonra tarihin en gergin dönemine girdi. Washington yönetimi, terörist grupların ülkede barınmasına göz yumduğu ve militanlarla yeterince mücadele etmediği gerekçesiyle Pakistan'ı suçlarken, İslamabad yönetimi bu suçlamaları ısrarla reddediyor.

Sayfa Yükleniyor...