ABD, PKK saldırılarını kınadı

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Schultz, "PKK’nın saldırılarını kınıyoruz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.07.2015 - 02:06

ABD, PKK saldırılarını kınadı

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, “PKK’nın saldırılarını kınıyoruz. Türkiye’nin kendini savunma hakkına saygı duyuyoruz” dedi.

Schultz’a, günlük basın toplantısında, ABD ile Türkiye’nin İncirlik üssünün kullanılmasında anlaşmaya varması ve terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar soruldu.

Türkiye ve ABD arasında zaten IŞİD ile ortak mücadeleyi daha fazla artırmanın yolları noktasında devam eden istişarelerin bulunduğunu hatırlatan Schultz, “Bildiğiniz üzere Türkiye stratejik bir NATO müttefiki, yakın bir dost ve IŞİD ile mücadeledeki koalisyonda değerli bir partner. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede işbirliğimizi derinleştirme ve artırmaya yönelik taahhüdünden memnuniyet duyuyoruz. Buna eğit-donat programı, istihbarat paylaşımı ve operasyonel koordinasyonlar da dahil” diye konuştu.

Schultz, bunun bir parçası olarak, Türkiye’nin hava operasyonları kapsamında ABD ve diğer koalisyon üyelerinin insanlı ve insansız hava araçlarının kendi hava üssünde konuşlandırılmasına izin verdiğini belirtti.

PKK’ya yönelik operasyonlarla ilgili bir soru üzerine Schultz, “PKK’nın saldırılarını kınıyoruz. Onlar bir terör organizasyonu. Türkiye’nin kendini savunma hakkına saygı duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Schultz ayrıca, tansiyonun azaltılması ve “barışçıl çözüm sürecine” geri dönülmesi çağrısında da bulundu. 

Sayfa Yükleniyor...