ABD: Protokolleri onaylayın

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon, "Türkiye ve Ermenistan protokolleri onaylanıp hayata geçirilmeli, bu süreç diğer konulardan bağımsız ilerlemeli" dedi.

Anadolu Ajansı 02.02.2010 - 12:17

ABD: Protokolleri onaylayın

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon, Türkiye ve Ermenistan'ın, geçen Ekim ayında imzaladıkları protokolleri onaylayarak hayata geçirmesi ve bu sürecin diğer konulardan bağımsız olarak ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Gordon, "Bildiğiniz gibi, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisini öngören protokoller geçen Ekim ayında imzalanmıştı. O zaman da söyledik, şimdi de söylüyoruz; her iki ülkenin bu protokolleri onaylama ve hayata geçirme yolunda ilerlemesi gerektiğine inanıyoruz, çünkü bunu her iki ülkeye de yarar sağlayacak şekilde, aralarındaki tarihi farklılıkların üstesinden gelmede fırsat olarak görüyoruz" diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi ve sınırın açılmasının bölgede barış ve istikrara katkı sağlayacağını dile getiren Gordon, "Bunun, diğer konulardan bağımsız olarak yürümesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Türk ve Ermeni hükümetleriyle düzenli temas halinde olduklarını ve onları bu süreçte ilerlemeye teşvik ettiklerini belirten Gordon, her iki hükümetle de çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Gordon, "Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, başlı başına iyi bir şey ve bu yüzden sürecin ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...