ABD Putin'i ilk kez doğrudan "yolsuzluk"la suçladı

ABD yönetimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ilk kez doğrudan yolsuzlukla suçladı. ABD'ye jet hızıyla cevap veren Kremlin, "Tüm bu suçlamalara yanıt vermemiz gerekmez, çünkü hepsi tamamen uydurma" dedi.

NTV Haber 26.01.2016 - 12:55 | Son Güncelleme : 26.01.2016 - 12:59

ABD Putin'i ilk kez doğrudan "yolsuzluk"la suçladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i doğrudan hedef alan ABD Hazine Bakanlığı'nın terörizm ve finansal istihbarattan sorumlu müsteşar vekili Adam Szubin, Kremlin'deki yolsuzluk zincirinin içinde Rus liderin de yer aldığını açıkladı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Szubin, "Rusya'nın enerji zenginlikleri veya diğer kamu ihaleleri, Putin'e hizmet edenlere veriliyor. Hizmet etmeyenleri Putin kendinden ve ihalelerden uzak tutuyor. Benim için bu bir yolsuzluk" ifadesini kullandı.

BBC'ye konuşan ABD'li yetkili Adam Szubin, Putin'i doğrudan yolsuzlukla suçladı. 
BBC'ye konuşan ABD'li yetkili Adam Szubin, Putin'i doğrudan yolsuzlukla suçladı. 

2014 yılında Putin'in yakın çevresindeki birçok ismi yolsuzlukla suçlayarak ambargo kararı alan ABD yönetimi, Putin'in enerji sektöründe gizli yatırımları olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Washinton, Rusya Devlet Başkanı Putin'i doğrudan yolsuzlukla suçlamaktan kaçınmıştı.

Kremlin ise, Washington'dan gelen açıklamaya anında karşılık verdi. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, "Tüm bu suçlamalara yanıt vermemiz gerekmez, çünkü hepsi tamamen uydurma" dedi.

Sayfa Yükleniyor...