ABD Rakka operasyonunun başladığını duyurdu

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon, PYD/PKK’nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ve Suriye Arap Koalisyonu'nun Rakka operasyonunu başlattığını duyurdu.

Anadolu Ajansı 06.06.2017 - 17:25

rakka suriye abd operasyon060617.jpg

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin öncülük ettiği SDG’nin kasım ayında etrafını sarmaya başladığı Rakka şehrine yönelik operasyonu 6 Haziran itibariyle başlattığı kaydedildi.

Örgütün daha önce Münbiç ve Tabka ilçelerini DAEŞ terör örgütünün elinden aldığı hatırlatılan açıklamada, Tabka’nın alınması ile DEAŞ’ın Rakka’ya sıkıştırıldığı ifade edildi.

ABD, Tabka operasyonu için SDG unsurlarını helikopterle bölgeye taşımıştı. Ülke bunun için Suriye’de ilk kez Apache tipi saldırı helikopterleri kullanmıştı.

Açıklamada ifadelerine yer verilen DAEŞ karşıtı koalisyon komutanı Korgeneral Steve Townsend, Rakka operasyonunun zor ve uzun olacağını ancak DAEŞ’ın halifelik fikrine önemli bir darbe vurulacağını ifade etti.

Townsend, “Irak ve Suriye’deki ikiz başkentlerini DAEŞ’ten aldıktan sonra örgütün yeni istihdam edilen savaşçıları ikna etmesi zor olacak” dedi.

Açıklamada koalisyonun SDG’ye Rakka operasyonu sırasında taktiksel yardımın yanı sıra silah, eğitim, istihbarat ve lojistik destek sağlayacağı ifade edildi.

SDG’nin Rakka halkına şehri terk etmeleri çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...