Rusya, Suriye'deki krizin çözümünde yeni bir politika izleyeceği iddialarını güçlendiren bir adım attı.

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye"yi konuşmak için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM'nin Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi'yle İrlanda'nın başkenti Dublin'de bir araya gelecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan habere göre, ABD ve Rusya dışişleri bakanları Dublin'de bugün öğleden sonra buluşacak.

Moskova'daki diplomatik kaynak, "Suriye krizinin çözümünde ilerlemek için yeni bir plan ya da ortak bir anlayış üzerinde konuşacaklar" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Lavrov ve Clinton'ın Suriye konusunu görüşmek için bir araya geleceklerini açıklamış ancak görüşmenin ne zaman gerçekleşeceğini belirtmemişti.

'SİYASİ SIĞINMA' PAZARLIĞI
İsrail gazetesi Haaretz, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidarı kaybetmesi durumunda siyasi sığınma için Latin Amerika ülkeleri Venezuela, Küba ve Ekvador'la gizli görüşmeler yaptığını iddia etmişti. Esad'ın söz konusu ülkelere temsilci göndererek, gizli bir anlaşma yaptığı ileri sürülmüştü.

BM, ESAD'A SİYASİ SIĞINMAYA KARŞI
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise, Suriye'deki iç savaşı sona erdirebilmek amacıyla Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın bir başka ülkeye sığınmasıyla ilgili hiçbir anlaşmayı desteklemeyeceğini söylemişti.

Ban, BM'nin hiçbir suçlunun "cezasız kalmasına" göz yummayacağını belirtmişti.

BM Genel Sekreteri Ban, "Her kim insan haklarını ihlal ettiyse, bundan sorumlu tutulmalı ve adalet karşısına çıkarılmalıdır. Bu, temel ilkedir" demişti.